Dom Morgensterna

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

W odległości mniej więcej 10 minutowego spaceru od centrum Karpacza znajduje się dom, który już na pierwszy rzut oka mocno się wyróżnia. To drewniany budynek kryty gontem i przyozdobiony przedstawieniami bocianów. Dom ten zamieszkiwał profesor Carl Ernst Morgernstern, pochodzący ze sławnej monachijskiej rodziny artystów. Konkurujący z nim twórcy złośliwie okrzyknęli go "królem pocztówek". Czy był nim faktycznie?

Morgenstern, zanim otrzymał tytuł profesora, objął Klasę Malarstwa Krajobrazowego we Wrocławskiej Szkole Sztuki. W XIX wieku wraz z podopiecznymi niejednokrotnie odwiedzał Karkonosze, studiując zapierające dech w piersiach pejzaże. Stawały się one przedmiotem licznych prac, które to wykonywał w domowym zaciszu. Już wtedy zyskał miano karkonoskiego mistrza pejzażu. Na lata jego twórczości przypadł niesamowity wręcz rozwój karkonoskiej turystyki. Przyjezdni z chęcią wędrowali po górach, odwiedzając nowo powstałe schroniska.

Najpopularniejszą pamiątką, wiodącą prym nad innymi gadżetami, była karta pocztowa. Turyści kupowali pocztówki nie tylko na pamiątkę, ale i wysyłali je do rodzin i znajomych na całym świecie. Dużym udogodnieniem było utworzenie urzędu pocztowego na szczycie Śnieżki w 1872 roku. Początkowo karty były bardzo proste i zdobiły je reklamowe pieczęcie schronisk oraz gospód. Z czasem do głosu doszła technika. Rozwój techniki druku umożliwił powielanie pejzaży Morgensterna na popularnych pocztówkach. Specjalne akwarele reprodukowano w tysiącach egzemplarzy i nie trzeba dodawać, że była to świetna promocja dla monachijskiego artysty. Niech słowa te potwierdzą fakty – w 1897 roku ze szczytu Śnieżki nadano aż 15 000 przesyłek! W roku 1900 na najwyższym szczycie Karkonoszy kupowano 2000 pocztówek dziennie!

Prócz Morgensterna, malowaniem pejzaży zajmowało się wielu innych artystów, jednak to jego prace uważano za najdoskonalsze, i to z nim nawiązywali współpracę właściciele najpopularniejszych schronisk. To wszystko sprawiło, że został okrzyknięty królem karkonoskiego malarstwa widokówkowego. Morgenstern, na stałe osiadł w Karpaczu, gdzie wybudował swój dom przy obecnej ulicy Skłodowskiej 1. W 1913 roku wraz z żoną założył Fundację Carla i Elizabeth Morgenstern. Od tej pory posiadłość nad Płomnicą stała się mekką dla artystów szukających artystycznej inspiracji w karkonoskiej przyrodzie.

UWAGA - Dom Morgensterna stanowi własność prywatną, całkowicie niedostępną do zwiedzania dla turystów odwiedzających Karpacz.

Mini przewodnik

Miejsce o wspaniałej tradycji i niezaprzeczalnym, artystycznym klimacie. Budynek na początku XX w. postawił jako swój dom prof. Carl Ernst Morgenstern - malarz ze znanego monachijskiego klanu twórców, opiekun Klasy Malarstwa Krajobrazowego Wrocławskiej Szkoły Sztuki. Morgenstern zasłynął swoimi karkonoskimi pejzażami, z których wiele znalazło się na pocztówkach.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (4)
Anonim
12.07.2019 08:39

No wielka szkoda, że dla zwiedzających nie dostępny jest ten Dom Morgensterna! Przy czytaniu artykułu coraz bardziej chciałam zobaczyć miejsce zamieszkania tego artysty a tu taka informacja na koniec!

Anonim
11.06.2021 10:25

Zatem gdzie można cokolwiek zobaczyć związanego z tym artystą? Dom już raczej nie jest schedą artystyczną po Morgensternie bo niedostępny. Ot taka sobie ciekawostka, która niewiele już wnosi.

Anonim
19.07.2022 21:16

Piękny to domek, dom. Na pewno duch, twórczy klimat Pana malarza nadal panuje w jego miejscu, to zawsze będzie jego, te wszystkie " " kąciki domowe", gdzie Pan malarz spożywał np. poranne śniadanie, itd. Każdy praktycznie ma tak zapewne, moja Osoba także, mam ulubione rzeczy, miejsce w moim rodzinnym domku, gdzie mieszkam, gdzie żyję od narodzin. Na pewno pięknie jest w środku.. Kto pielęgnuje i dba o to na czym mu zależy, "to" zawsze będzie piękne, wyjątkowe, niepowtarzalne, tak jak w przyjaźni np, tak jak rodzinie... (...). Wszystkiego co najlepsze. Roksana z Miłkowa górnego, blisko Karpacza.

Anonim
19.07.2022 21:23

Chętnie wybiorę się na spacer w wolnym czasie, przejść się i spojrzeć na tak niezwykłe miejsce w Karpaczu. Tym bardziej, iż mieszkam w pobliżu. MoŻe nawet w najbliższym czasie.

Dodaj komentarz
Lokalizacja
Multimedia