Dwór w Mniszkowie

  • Adres Mniszków 17
    58-520 Janowice Wielkie
  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Dwór w Mniszkowie to dwukondygnacyjny budynek, wybudowany na planie prostokąta, z przybudówkami, po wschodniej i północnej stronie, z piętrem o charakterystycznej, pięknej konstrukcji szachulcowej, nakryty typowym dla tamtego okresu dachem mansardowym, z osadzonymi w nim dachowymi okienkami, doświetlającymi poddasze.

Do dziś budowla zachowała się w dobrym stanie wizualnym, również we wnętrzach, które zachowały swój historyczny charakter, posiadając stropy belkowe, malowidła ścienne, barokowe dekoracje, drewniane boazerie, polichromie i inne, cenne elementy. Obiekt należy jednak do właściciela prywatnego i nie pełni roli komercyjnej.

Dworek wzniesiono dla rodziny Geier, na skarpie, w dzisiejszej wiosce Mniszków, w gminie Janowice Wielkie, obok Jeleniej Góry, prawdopodobnie w 1728 roku (na co wskazuje data wyryta na portalu). Budowla jeszcze kilkukrotnie zmieniała właścicieli, wśród których znaleźli się Albert von Ledebur i Christa von Renthe-Fink.

Poważniejsze remonty przeprowadzono w roku 1909 i w roku 1934.

Mini przewodnik

Stosunkowo skromna i niewielka rezydencja, jak na standardy w Dolinie Pałaców i Ogrodów. Posiadłość wybudowano na zlecenie familii Geier, najprawdopodobniej w 1728 roku. To konstrukcja szachulcowa, dwukondygnacyjna, z mansardowym dachem. Pałacyk utrzymał pierwotny, barokowy charakter i zdobienia. Aktualnie dwór w Mniszkowie jest własnością całkowicie prywatną.

Galeria

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (1)
Anonim
28.05.2019 11:06

Właściciel Dworu w Mniszkowie ma wielkie szczęście, że jest jego posiadaczem, to piękne miejsce. Szkoda, że nie miałem okazji zobaczyć go w środku.

Dodaj komentarz
Lokalizacja
Multimedia