Kaplica Św. Wawrzyńca na Śnieżce

Historia mówi, że największy posiadacz ziemski, pan na zamku Chojnik i właściciel Cieplic - Hrabia Krzysztof Schaffgotsch podjął decyzję o sfinansowaniu budowy kaplicy na najwyższym szczycie Karkonoszy, by w ten sposób zamanifestować i potwierdzić swoje prawa do tych terenów. Oprócz względów politycznych, powstanie kaplicy na szczycie Śnieżki i poświęcenie jej jako kaplicy św. Wawrzyńca miało charakter symboliczny. W tamtejszych czasach, powszechnie wierzono w złośliwość demonów przejawiającą się między innymi w nagłych zmianach pogodowych.

Wszystko, co złego wydarzyło się w górach, przypisywano Duchowi Gór. Umieszczenie kaplicy św. Wawrzyńca na Śnieżce symbolicznie zmieniało wartość przestrzeni demonicznej na sacrum przestrzeni świętej. Odklęto zatem "złą górę" i wraz z poświęceniem kaplicy 10 sierpnia 1681 roku rozpoczął się nowy rozdział w dziejach Karkonoszy, nazywany turystyką pielgrzymkową. Z biegiem czasu owe pielgrzymki straciły swój religijny charakter, a jednocześnie górskie wędrówki zaczęły przeradzać się w wycieczki dla przyjemności i rozrywki, tak jak dziś.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (1)

Anonim 23.07.2019 08:35

No odwiedzić kaplicę s Wawrzyńca to must have moich tegorocznych wakacji. Będę w Karpaczu w połowie sierpnia i mam nadzieję wdrapać się na Śnieżkę, nie może być inaczej.

Dodaj komentarz