Karkonoskie Tajemnice

Odkryj Karkonoskie Tajemnice! W podziemiach wystawy Karkonoskich Tajemnic, zaaranżowanych przez artystów światowej sławy, poznać można legendy i przekazy, które wyrosły z karkonoskiej ziemi. Dzięki osiągnięciom współczesnych technologii, zwiedzający mają okazję doświadczyć wszystkimi zmysłami magii i potęgi, która drzemie w Karkonoszach.

W siedzibie Ducha Gór, strzeżonej przez ogromną rzeźbę Władcy Karkonoszy, nie zabrakło także miejsca dla tajemniczego kostura, niezwykłego laboranta, hutników, Walończyków i wielu innych postaci, z których słyną Karkonosze. Podziemia pełne są sekretnych przejść i magicznych urządzeń.

Wszystko zaczęło się w 2011 roku, kiedy to podczas prac budowlanych na terenie Karpacza odkopano tajemniczy przedmiot. Przypominał on wyglądem sporych rozmiarów berło. Przedmiot ten przekazano do Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, w celu przeprowadzenia specjalistycznych badań. Wieść o odkryciu w mgnieniu oka obiegła portale internetowe oraz krajowe media, a samo znalezisko otrzymało miano kostura Ducha Gór. To długa na 2,2 metra drewniana na laska, z osadzonym w głowicy kryształem górskim o długości 19 centymetrów. Wkrótce, badacze określili wiek przedmiotu na około 100 lat. Kostur, zaczęto wiązać z pomnikiem Ducha Gór, który zniknął z Karpacza po 1945 roku. Odkrycie stało się motorem napędowym dla całego projektu. To był znak, że w tym miejscu powinno powstać muzeum poświęcone karkonoskim tajemnicom i skarbom.

Wystawa otwarta jest codziennie (oprócz 1 listopada), w godzinach 10.00-18.00.

Edyta Edyta
1.01.1970 01:00

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

  • Dzieci - 15 zł
  • Dorosli - 19 zł
  • Grupy zorganizowane: 12 zł


Kto pragnie zgłębić regionalne podania, legendy i mniej lub bardziej prawdopodobne historie, chyba nie znajdzie ciekawszego miejsca. Już przy wejściu do Karkonoskich Tajemnic wita imponująca rzeźba Ducha Gór, a w środku czekają m.in. hutnicy, laboranci, Walończycy, sekretne przejścia i magiczne przyrządy. Wszystko przedstawione za pomocą multimedialnych ekspozycji.

Komentarze (2)
Edyta Edyta 10.09.2015 22:24

Ciągle mijam reklamę, aż w końcu muszę się wybrać i zobaczyć wystawę Karkonoskich Tajemnic w Karpaczu. W końcu to "Tajemniczy Dolny Śląsk, nie do opowiedzenia, do zobaczenia" :)

Anonim 29.07.2019 12:21

Byłam na wystawie Karkonoskich Tajemnic parę miesięcy temu wraz z synem. Ciekawie, nie powiem. Nabrałam się na legendę o lasce Ducha Gór ;) Z Synem tworzyliśmy również na specjalnej tablicy multimedialnej jego postać. Jak dla mnie wystawa trochę za skromna, syn jednak był zadowolony.

Dodaj komentarz