Karkonosze

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Karkonosze to najwyższe pasmo Sudetów, rozciągające się na przestrzeni ok. 70 km - od Przełęczy Szklarskiej na zachodzie do Przełęczy Lubawskiej na wschodzie. Szerokość pasma waha się od 8 do 20 km. Karkonosze zajmują powierzchnię ok. 650 km², z czego do Polski należy 185 km², czyli niespełna 30%. Granica polsko-czeska przebiega górnym grzbietem Karkonoszy. Najwyższym szczytem naszych gór jest Śnieżka (1602 m n.p.m.).

Graniczą z Kotliną Jeleniogórską (od północy),z Rudawami Janowickimi przez Przełęcz Kowarską (od północnego wschodu),z Kotliną Kamiennogórską poprzez wzgórza Bramy Lubawskiej (od wschodu),z Górami Kruczymi poprzez Przełęcz Lubawską (od południowego wschodu),z Podgórzem Karkonoskim od południa, a z Górami Izerskimi przez Przełęcz Szklarską (od zachodu).

Charakterystycznym elementem krajobrazu Karkonoszy są malownicze formy skalne. Wytrwały piechur odnajdzie co najmniej 150 grup skalnych i pojedynczych skałek o osobliwych kształtach, różnej wielkości i wysokości sięgającej do 25 m (np. Pielgrzymy). Ze względu na finezyjne, fantastyczne wręcz kształty i związane z tym legendy, skałki noszą osobliwe nazwy: Owcze Skały, Ptasie Gniazda, Kukułcze Skały, Końskie Łby, Borówczane Łby, KotkiSłonecznik.

Następstwem zlodowacenia górskiego, które miało miejsce w plejstocenie, na północnym stoku Karkonoszy powstało 6 kotłów lodowcowych. Dzięki temu po polskiej stronie możemy dziś podziwiać: bliźniacze

Śnieżne Kotły, Kotły Małego i Wielkiego Stawu, Czarny Kocioł Jagniątkowski i Kocioł Łomniczki.

Potoki Karkonoszy tworzą zjawiskowo piękne wodospady: m. in. Kamieńczyka, Szklarki, Wrzosówki i Łomniczki.

Dzięki unikatowemu krajobrazowi oraz bogactwu flory i fauny Karkonosze należą do Światowej Sieci Rezerwatów Biosfery UNESCO.

Przez Karkonosze przebiegają 4 główne szlaki:

Główny Szlak Sudecki, Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej, Ścieżka nad Reglami oraz szlak od Wysokiego Kamienia, przez Zakręt Śmierci, Piechowice, Przesiekę, Borowice, Karpacz Górny do Słonecznika.

Turystom nie pozostaje nic innego, jak wybrać się w Karkonosze i na własne oczy przekonać się, jak piękne są to góry.

Karkonosze na starych widokówkach - karkonoszepocztowki

Mini przewodnik

Niezaprzeczalnie piękne i urodziwe, o każdej porze roku. Najwyższe pasmo w całych Sudetach, z koroną w postaci wysokiej na 1603 m n.p.m. Śnieżki. Karkonosze mają łączną powierzchnię ok. 650 km², z czego 70% należy do Czech. Zadziwiające formy skalne, malownicze wodospady, bogactwo i zróżnicowanie gatunków przyrody ożywionej - to tylko część zalet tych gór.

Galeria

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (1)
Anonim
3.06.2019 08:51

Jak to mówią "Karkonosze w serce nosze". Kocham chodzić po górach, jestem typowym "górołazem" i Karkonosze to moje miejsce na ziemi.

Dodaj komentarz
Lokalizacja