Karpatka

  • Adres Karpatka
    58-540 Karpacz
  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Karpatka to wzniesienie o wysokości 726 m n.p.m., znajdujące się w centralnej części Karpacza. W XVIII wieku miejsce to stanowiło teren eksploatacji górniczej. W tutejszych sztolniach poszukiwano złóż srebra. W końcu wycofano się z tej działalności.

W XIX i XX wieku Karpatka stanowiła popularny cel spacerów. Wijącymi się po jej zboczach ścieżkami można było dotrzeć na szczyt, z którego rozpościera się piękna panorama na Karpacz i Karkonosze ze Śnieżką na czele. Porastający wzniesienie las sosnowy oraz porozrzucane po jego zboczach zgrupowania skalne dodawały temu miejscu niezwykłego uroku, który był obiektem licznych przedstawień artystycznych. Do dziś można natrafić na stare pocztówki, będące potwierdzeniem dawnej świetności Karpatki.

Szlak na Karpatkę w Karpaczu

Dziś polecamy również spacery po tym nieco zapomnianym miejscu. Jest tu cicho, pachnie sosnowym lasem, a prześwitujące spomiędzy gałęzi pejzaże robią spore wrażenie.

Na sam szczyt prowadzi szlak czerwony. Zacząć możesz przy Zaporze na Łomnicy lub przy ulicy Myśliwskiej, koło karczmy Karpatka.

Wygodnym szlakiem dotrzesz na samą górę w mniej niż godzinę. Z góry roztacza się piękny widok na Karkonosze i na miasto. 

Mini przewodnik

Mało znane wzniesienie (726 m n.p.m.) w samym centrum Karpacza. Spacer na szczyt można potraktować jako rozgrzewkę przed wyprawą na Śnieżkę. W XVIII stuleciu na zboczach Karpatki poszukiwano rud srebra - bez nadzwyczajnych efektów. Później wzgórze stało się popularnym punktem tras krótkich spacerów wśród zieleni - i tak pozostaje po dzień dzisiejszy.

Blogi

Karpatka warta uwiecznienia na wideo - świetnie to zrobi firma KM Studio filmy reklamowe Wrocław


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (1)
Anonim
15.07.2019 08:28

Do Karpacza mam niedaleko, często więc jestem na spacerze na Karpatce. Rzeczywiście widok cudny, można odpocząć od zgiełku codzienności.

Dodaj komentarz
Lokalizacja
Multimedia