Kopalnia Liczyrzepa

Stara XIX-wieczna kopalnia fluorytu na północnym stoku Sulicy, gdzie później zaczęto wydobywać uran - jako pierwsi (celowo) robili to Niemcy w latach ‘20 XX wieku. W 1948r. otworzono jedną z pierwszych w Polsce sztolń poszukiwawczych, które na potrzeby ZSRR wydobywały rudę niezbędną do produkcji bomby atomowej.

W sumie z 470 ton urobku w Kopalni Liczyrzepa udało się wykopać około 1,4t czystego uranu. Wysiłki Przedsiębiorstwa Kowarskie Kopalnie i Zakładów Przemysłowych R-1 w tym konkretnym punkcie wstrzymano w 1954r., a korytarze na wiele lat popadły w zapomnienie.

Warto wspomnieć, że kowarskie złoża rud żelaza - być może również na terenie Kopalni Liczyrzepa - eksplorowali już w XII wieku poszukiwacze (pod)ziemnych skarbów, Walonowie. O tej części dziejów Karkonoszy również usłyszą turyści odwiedzający placówkę. Tym samym mogą poznać niemal całą historię kowarskiego górnictwa i specyfikę tej pracy polegającą na wydobywaniu cennych kruszców, kamieni półszlachetnych, rud żelaza, srebra i ołowiu.

Trasa zwiedzania obiektu mierzy ok. 1,2km. Pokonanie jej w towarzystwie wyjaśnień i historii opowiadanych przez przewodników trwa ok. godziny.

Kopalnia Liczyrzepa organizuje również gry terenowe, imprezy okolicznościowe oraz zajęcia edukacyjne związane z górnictwem dla grup zorganizowanych.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (1)

Anonim 16.05.2019 08:56

Właśnie planuję imprezę integracyjną w firmie, być może kopalnia Liczyrzepa to będzie dobry pomysł?

Dodaj komentarz