Muzeum Przyrodnicze

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Dzika przyroda jest na wyciągnięcie ręki. W Jeleniej Górze, w części dawnego pocysterskiego klasztoru mieści się obecna siedziba Muzeum Przyrodniczego z dziesiątkami tysięcy eksponatów. Dzięki wystawom stałym („Barwny świat ptaków” oraz „Motyle Karkonoszy i świata”) i czasowym zwiedzający mogą z bardzo bliska przyjrzeć się jak wyglądają rośliny, zwierzęta i minerały nieosiągalne na co dzień. We wrześniu muzeum organizuje coroczną wystawę świeżych grzybów. Natomiast w październiku zaprasza na Karkonoską Wystawę i Giełdę Minerałów, Skał i Skamieniałości. Raz w miesiącu organizowane są bogato ilustrowane prelekcje przyrodnicze.

W zbiorach znajdują się m.in. przekroje drzew, gipsowe odlewy grzybów, zielniki i suszki, skały, minerały i skamieniałości, rogi i poroża, jaja ptasie, owady, skórki oraz preparaty wielu gatunków ryb, płazów, gadów, ptaków i ssaków. Nie brakuje też książek, czasopism oraz materiałów multimedialnych. Łącznie muzeum dysponuje ponad 50 tys. obiektów - w tym zabytkowych, pochodzących z XVII wieku.

Znakomita większość zbiorów przyrodniczych to eksponaty i preparaty pochodzące z dawnej kolekcji rodu Schaffgotschów. Początkiem była biblioteka, którą założył hrabia Johann Anton Schaffgotsch (1675-1742) i umieścił w pałacu w Sobieszowie. Arystokrata zbierał nie tylko książki i dokumenty lecz także wszelkiego rodzaju pamiątki. Stworzył tam też tzw. gabinet osobliwości, gdzie umieszczał preparaty zwierząt i inne przyrodnicze obiekty. Hrabia pragnął nimi zadziwić gości i pokazać swoje szerokie zainteresowania.

Muzeum Przyrodnicze prowadzi własną pracownię konserwatorsko-preparatorską, kontynuując tym samym kilkusetletnie cieplickie tradycje. Kieruje nią Tomasz Sokołowski, który na Mistrzostwach Świata w Preparowaniu w Salzburgu w 2008r. zdobył dwa wyróżnienia. Dzięki nowoczesnemu wyposażeniu i umiejętnościom preparatorów, Muzeum Przyrodnicze może poszczycić się najlepszą opieką konserwatorską zbiorów, ich właściwym wykorzystaniem na ekspozycjach, a przede wszystkim wykonaniem rzadko spotykanych, cennych preparatów, m.in. słonia indyjskiego, jelenia, byka, tygrysa oraz pytona.

Muzeum jest czynne od maja do września od 9.00 do 17.00 a od października do kwietnia od 9.00 do 16.00.
Kasa i sklepik muzealny  czynny w godzinach otwarcia Muzeum (oprócz sobót),ostatnie wejście na pół godziny przed zamknięciem Muzeum. Płatność tylko gotówką.

Cennik

Bilet wstępu:

normalny: 20 zł,

ulgowy (dzieci/seniorzy): 13 zł

Bilet grupowy:

  • normalny: 16,
  • ulgowy (dzieci/seniorzy): 11 zł

Karta Dużej Rodziny:

  • bilet KDR normalny: 13 zł,
  • bilet KDR ulgowy: 9 zł

Bilet wstępu – WARSZTATY: 17 zł

Bilet wstępu – Zwiedzanie nocne dla grup od 10 do 15 osób30 zł

Bilety ulgowe sprzedawane są po okazaniu legitymacji: uczniowie i studenci; emeryci i renciści; niepełnosprawni i ich opiekunowie; posiadacze Karty Dużej Rodziny.

Wstęp bezpłatny przysługuje: dzieciom do lat 4, kombatantom wojennym, muzealnikom.

Mini przewodnik

Tajemnice Matki Natury jak na dłoni. Jeleniogórskie Muzeum Przyrodnicze bierze swój początek w XVII-wiecznej kolekcji hrabiego Schaffgotscha. Od tego czasu zbiory rozrosły się do ponad 50 tys. preparatów, skamieniałości, skór, odlewów, książek, minerałów i wielu innych obiektów. W placówce funkcjonuje kilkanaście wystaw stałych, nie tylko na tematy przyrodnicze.

Galeria

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (1)
Anonim
5.06.2019 08:48

Mieszkam w niedalekiej okolicy więc na pewno wybiorę się do Muzeum Przyrodniczego. W tym roku, w lipcu organizujemy mały zjazd rodzinny więc z chęcią zaproszę familię na zwiedzanie :)

Dodaj komentarz
Lokalizacja