Muzeum Dom Carla i Gerharta Hauptmanów

Obecne Muzeum Dom Carla i Gerharta Hauptmanów to dom pisarzy - braci Hauptmannów, kupiony przez nich w 1890 roku, w otoczeniu rozległego parku/ogrodu. Sławni bracia - noblista Gerhart (nagrodę otrzymał za całokształt twórczości w 1912 roku) i charyzmatyczny Carl (autor „Księgi Ducha Gór”) ściągali do swego domu znanych przedstawicieli sztuki i kultury z wielu europejskich państw.

Po ich śmierci, postanowiono otworzyć w ich przesiąkniętym artyzmem domu - muzeum, w którym znajdują się eksponaty będące spuścizną po pisarzach, karkonoskie pejzaże przedwojennych malarzy, obrazy Wlastimila Hofmana i prace współczesnych artystów ze stowarzyszenia "Nowy Młyn".

Dookoła muzeum rozciąga się także 4,5 hektarowy park założony przez Carla Hauptmanna, zmodernizowany w 2011 r. – „Park Ducha Gór”, także udostępniony do zwiedzania. Spacerować można w nim po malowniczych alejkach o długości około 1 km, pomiędzy 5 domkami tematycznymi o przeróżnym charakterze

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (1)

Anonim 4.06.2019 11:30

Bardzo lubię Muzeum Dom Carla i Gerharta Hauptmanów, piękne miejsce i piękna okolica. Mieszkam niedaleko więc jestem tam dość często. Polecam serdecznie.

Dodaj komentarz