Pałac Dębowy - jak dotrzeć, jak dojechać

  • Adres Stawowa 12, Karpniki
    58-533 Mysłakowice
  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

U podnóża Gór Sokolich, w niewielkiej wiosce Karpniki, koło Jeleniej Góry i Kowar mieści się niezwykle urokliwy Pałac Dębowy, który dziś jest własnością prywatną i nie jest niestety udostępniony do zwiedzania, jednak zawsze można pooglądać jego ciekawe kształty z zewnątrz.

Ta trzykondygnacyjna rezydencja wzniesiona została z cegły, w 1875 roku, z polecenia marszałka księstwa Hesji - barona Urlicha de Tanneux von Saint Paul-Illaire, na ziemi ofiarowanej mu przez księcia pruskiego Adalberta. Stropy przykryto spadzistymi dachami, zaś elewację budynku od strony południowej, zdobiła wieża i ryzalit z wykuszem.

Pałac Dębowy otaczał niegdyś przepiekny park krajobrazowy, z egzotyczną roślinnością, projektu barona von Saint-Paula. Do końca wojny, czyli do roku 1945, obiekt pięciokrotnie zmieniał swoich właścicieli, wśród których znalazła się nawet Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego Kalisz (w czasach Polski Ludowej w Pałacu Dębowym stacjonowały na koloniach dzieci pracowników WSK).

Mini przewodnik

Wybudowany w 1875 roku, na zlecenie marszałka księstwa Hesji. Tę zaszczytną funkcję pełnił wówczas baron Urlich de Tanneux von Saint-Paul Illaire. Rezydencja w Karpnikach ma trzy kondygnacje, spadzisty dach i wieżyczkę. Niegdyś pałac Dębowy był otoczony parkiem z egzotycznymi roślinami. Teraz znajduje się w rękach prywatnych i nie jest udostępniany turystom.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (1)
Anonim
28.05.2019 11:05

Bardzo żałuję, że Pałac Dębowy nie jest dostępny dla zwiedzających. Widziałam go z zewnątrz i skradł moje serce!

Dodaj komentarz
Lokalizacja