Pałac Łomnica

 • Ocena
 • Dla dwojga
 • Dla dzieci
 • Dla dorosłych
 • Dla seniorów
Opis

Barokowy Pałac Łomnica wraz z budynkiem mieszkalnym, tzw. Domem Wdowy (dziś zwanym Małym Pałacem),pochodzi z XVII wieku i zlokalizowany jest w północnej części Łomnicy, przy rozwidleniu dróg na Kowary i Wojanów, 5 kilometrów od Jeleniej Góry.

Pierwsze informacje dotyczące łomnickiego majątku pochodzą z lat ok. 1475-1654. Wówczas posiadłość znajdowała się w rękach rodziny Zedlitzów. W latach 1705-1725 dworek przebudowano na barokowy pałac. Ostatnia poważna modernizacja pałacu odbyła się w latach 1838-1844, kiedy pałac posiadał ród Küsterów. Dzisiejszy kształt budynku nieznacznie zmienił się od barokowych czasów. Zabudowania zespołu pałacowo-folwarcznego otacza piękny park krajobrazowy, z 1835 roku.

Obecnie, Duży Pałac i przyległe do niego zabudowania są własnością Elisabeth von Küster. Sam pałac stanowi trzykondygnacyjna budowla z użytkowym poddaszem. Warte uwagi są występujące z przodu, w skrajnych narożnikach wydatne ryzality – alkierze. Bryłę główną pokrywa czterospadowy dach. Aby wejść do wnętrza pałacu przejść należy przez balkonowy portal z narożnymi kolumnami. We wnętrzach niezmiennie zachowano układ przestrzenny i hol z doryckimi kolumnami, a także fragmenty klasycystycznych malowideł ściennych. Pałac udostępniony jest do zwiedzania przez cały rok. Ponadto, znajdują się w nim stała wystawa „Dolina zamków i ogrodów - Kotlina Jeleniogórska- wspólne dziedzictwo” oraz wystawy czasowe.

Dom Wdowy, zwany dziś Małym Pałacem to dworek wzniesiony w latach 1803-1804, przez rodzinę Mentzlów, tuż obok Dużego Pałacu. Dwukondygnacyjna budowla oparta została na rzucie prostokąta, nakryta jest czterospadowym dachem z lukarnami. Jej wewnętrzne pomieszczenia zachowały swój pierwotny układ jedynie na parterze i na piętrze. Holl domu jest sklepiony krzyżowo, i posiada gurty sklepienne spływające na filar. Obecnie w Domu Wdów znajdują się hotel oraz restauracja.

W Folwarku, znajdującym się tuż przy Dużym Pałacu, można poznać prawdziwe codzienne życie i pracę w niegdysiejszym gospodarstwie rolnym. Spichlerz kryje Sklep Lniarski, a w budynku gospodarczym zorganizowano piekarnię, sklep folwarczny, i kuchnia ziemiańska. W stajni mieszkają konie, świnie i owce. Nie zabrakło nawet kuźni z prawdziwego zdarzenia. Folwark także udostępniony jest do zwiedzania dla turystów.Cennik

Bilet wstępu do Dużego Pałacu:

 • normalny – 8 zł
 • ulgowy (do 16 lat)– 6 zł
 • grupowy (od 8 osób) – 6 zł / os.

Bilet wstępu do Dużego Pałacu z filmem:

 • normalny – 10 zł
 • ulgowy (do 16 lat) – 8 zł
 • grupowy (od 8 osób) - 8 zł / os.

Duży Pałac dostępny jest do zwiedzania przez cały rok:

 • Główny sezon (1.IV. - 31.X. oraz 22.XII - 3.I. ) - 10.00 - 18.00;
 • Poza sezonem (1.XI. - 21.XII. i 4.I. - 31.III.) - zwiedzanie po uprzednim zgłoszeniu w Sklepie Folwarcznym (w godzinach 11.00 - 17.00).


Jazda konna (po wcześniejszym uzgodnieniu):

 • 20 min. na lonży - 40,00 zł
 • 45 min. jazdy w terenie - 80,00 złMini przewodnik

Elegancka i reprezentatywna posiadłość z XVII wieku, już od blisko 200 lat (z przerwami) w rękach von Küsterów. Pałacyk w Łomnicy to doskonały przykład baroku w architekturze. Obiekt udostępniony jest do zwiedzania, podobnie jak agroturystyczna część folwarczna. Poza turystami, zjeżdżają tu miłośnicy sztuki na wystawy i oczekujący luksusowego noclegu goście.

Blogi

Linki do wpisów na blogach poruszających temat Pałacu w Łomnicy:

Galeria

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (1)
Anonim
12.06.2019 09:07

Bardzo ciekawe miejsce ten Pałac Łomnica. Byliśmy z rodziną podczas pobytu w Karpaczu i byliśmy zachwyceni zarówno architekturą jak i pozostałymi sprawami.

Dodaj komentarz
Lokalizacja
Multimedia