Pałac Pakoszów

Pałac w Pakoszowie, to barokowy obiekt leżący nad rzeką Kamienną, w granicach miasta Piechowice, sąsiadującego z Jelenią Górą. Pałac wzniesiono w 1725 roku, z inicjatywy ówczesnego burmistrza Jeleniej Góry - Johanna Martina Gottfrieda. Ciekawostką jest, iż w pałacyku przebywał nawet dwukrotnie król Fryderyk Wielki.

Ten dwukondygnacyjny budynek z kamienia i cegły ma rzut prostokąta i posiada boczne ryzality. Wnętrze stanowią zaś sklepione kolebkowo pomieszczenia, dosyć skromnie udekorowane stiukami, kominkami i stolarką w klasycystycznym stylu. Najcenniejsza, ze wszystkich ozdób jest dekoracja narożnego saloniku z kominkiem. Ściany wyłożono XVIII-wiecznymi fajansowymi, dekorowanymi kafelkami z Delft. Wewnątrz mieści się również, długa na ponad 100 metrów sala balowa.

Od 2012 roku mieści się tu hotel. Do Pałacu przylega ponadto przepiękny, 15 hektarowy park, udostępniony do zwiedzania i idealnie nadający się do romantycznych wyciszających spacerów.Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Pałac Pakoszów wybudowany został w 1725 r., dla ówczesnego burmistrza Jeleniej Góry - Johanna Martina Gottfrieda, tytułującego się „kupcem królewskim”. W 1771 roku, w wyniku małżeństwa, budowla przeszła na własność rodziny Hessów, spokrewnionej z wpływowymi patrycjuszowskimi rodami z Jeleniej Góry. Zrealizowano wówczas także drobne przebudowy i uzupełnienia wystroju wnętrz. Bywał tu również 2 razy król Fryderyk Wielki.

Po II Wojnie Światowej pałac przechodził z rąk do rąk, aż w 2004 roku przeszedł na własność potomków dawnych właścicieli. W 2012 roku ukończono renowację obiektu i przekształcono go na hotel, udostępniony do zwiedzania przez turystów.

Niektórym może być ciężko rozstrzygnąć, czy większe wrażenie robią odnowione wnętrza barokowej rezydencji z 1725r., czy rozległe tereny przepięknego, zielonego ogrodu. Tak naprawdę porównywanie 15-hektarowego parku z freskami, płaskorzeźbami czy stylowymi meblami byłoby całkowicie niewymierne. Od 2012r. pałac Pakoszów w Piechowicach stał się hotelem.

Linki do wpisów na blogach poruszających temat Pałacu Pakoszów:

Komentarze (1)

Anonim 13.06.2019 09:35

Pałac Pakoszów to przepiękne miejsce! Cudne ogrody, teren boski. Wnętrze jak kadr z filmu.

Dodaj komentarz