Pałac w Sobieszowie

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

W centrum Sobieszowa (jednej z dzielnic Jeleniej Góry),na skarpie, przy drodze do Piechowic i przy skrzyżowaniu ulic Karkonoskiej i Cieplickiej, mieści się Pałac, zbudowany w latach 1705-1712, na zlecenie rodziny Schaffgotschów, a dokładniej Antona von Schaffgotscha. Za projekt budowli odpowiedzialny był Eliasz Scholz. Bodźcem do wzniesienia pałacu w Sobieszowie był pożar, jaki wybuchł w ówczesnej siedzibie Schaffgotschów - Zamku Chojnik, w 1675 roku.

Schaffgotschowie jednak, po przeprowadzce do nowo wybudowanej rezydencji w Sobieszowie, nie zabawili w niej długo, bowiem już pod koniec XVII wieku, przenieśli się do renesansowego pałacu w Cieplicach, czyniąc z sobieszowskiego Pałacu typowo letnią posiadłość, a następnie przekazując ją zarządcy dóbr i sądowi ziemskiemu.

Pałac, od początku miał formę barokowej rezydencji, trzykondygnacyjnej, zbudowanej na planie prostokąta, zwieńczonej czterospadowym dachem. Budowlę otacza szeroki dziedziniec i zabudowania dawnego folwarku, pochodzące z XVIII i XIX wieku. Po 1945 roku, wnętrza nieco przebudowano.

Do 2012 roku, w Pałacu należącym niegdyś do szlacheckiego rodu, mieścił się (całkiem przewrotnie) Zespół Szkół Rolniczych, po czym w 2013 roku, budynek przeszedł w ręce Karkonoskiego Parku Narodowego, który planuje w najbliższych latach, otworzyć w tym miejscu nowoczesne centrum edukacyjne.

Mini przewodnik

Dworek z początków XVIII stulecia, wybudowany na potrzeby Schaffgotschów po pożarze, który strawił Zamek Chojnik. Arystokraci wkrótce przenieśli się do Cieplic, a barokową rezydencję oddali zarządcy i sądowi. Dziś właścicielem pałacu w Sobieszowie jest Karkonoski Park Narodowy, który planuje otworzyć tu multimedialne centrum edukacji przyrodniczo-ekologicznej.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (1)
Anonim
23.05.2019 11:15

Sobieszów odwiedziłem przy okazji chęci wdrapania się na Zamek Chojnik. Pałac Schaffgotschów wyskoczył mi po drodze i bardzo się z tego ciesze. Piękna budowla z ciekawą historią.

Dodaj komentarz
Lokalizacja
Multimedia