Pałac Wojanów

 • Ocena
 • Dla dwojga
 • Dla dzieci
 • Dla dorosłych
 • Dla seniorów
Opis

Pałac Wojanów znajduje się po południowej stronie drogi z Jeleniej Góry do Trzcińska.

Najwcześniejsze informacje o majątku w Wojanowie pochodzą z końca XIII w. W 1281 r. leżące tu, rycerskie lenno było własnością Eberharda von Schildau. W 1286 r. zaś, jako właściciela wymienia się Henryka de Schildow. W roku 1607 niejaki Nickel von Zedlitz und Nimmersath wzniósł nowy, renesansowy dwór w Wojanowie, który 1643 r. spalili Szwedzi. Po odbudowie, obiekt zyskał już głównie wystrój barokowy.

W latach 1832-1834 Karl Ike przebudował dwór, a nadany nowy, neogotycki wygląd utrzymał się do dziś. 9 maja 1839 r. posiadłość trafiła we władanie księżniczki Luizy, żony księcia Fryderyka Niderlandzkiego, córki króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III. Wówczas wykonano kolejną już przebudowę. Wtedy też powstał park krajobrazowy. Dobra w Wojanowie należały do pruskiego domu panującego w latach 1839-1908.

W czasie II wojny światowej w pałacu powołano obóz pracy dla robotników przymusowych. Do zakończenia działań wojennych, pałac był własnością kolejno: Carla Kriegowa, konsula Effenberga i wydawcy Kammera. Po 1945 r. w pałacu i folwarku znajdował się też PGR. Dziś, pałac i przyległe mu tereny są własnością prywatną, i znajduje się w nim luksusowy kompleks hotelowo-konferencyjny.

Obecnie, jest to wyglądająca jak zamek z bajki, trój kondygnacyjna budowla wybudowana na planie prostokąta i wyposażona w narożne, okrągłe, alkierzowe wieże, dodające pałacowi niesamowitego uroku. Budynek pokrywa stromy dach namiotowy. Od strony ogrodu rozciąga się duży taras z bocznymi, szerokimi schodami. Zabudowę otaczają także oranżerie połączone z pałacem ukrytymi przejściami. Front obiektu wyprzedza duży dziedziniec z dawnymi zabudowaniami gospodarczymi i oficyną mieszkalną.

Całość zabudowań pałacowych otoczona jest przepięknym, kilkunastohektarowym parkiem krajobrazowym, będącym ulubionym miejscem spacerowym wielu przyjezdnych i punktem wspaniałych, romantycznych sesji zdjęciowych.

Obecnie, w bajkowym pałacu Wojanów mieszczą się hotel, kawiarnia, restauracje Kasztanowa i Ogrodowa, ośrodek Spa&Wellness, a także centrum konferencyjne. Często organizowane są tutaj także liczne wystawy czasowe oraz przeróżne imprezy kulturalne.

Mini przewodnik

Wspaniała rezydencja arystokratyczna z równie imponującymi terenami zielonymi okalającymi posiadłość. Już kilkusethektarowy park i malowniczy staw mogą wywoływać skojarzenia z bajką. Takiego właśnie wrażenia dopełni już sam pałac Wojanów, utrzymany w neogotyckim stylu (efekt przebudowy z I połowy XIX wieku). Teraz działa tutaj hotel z restauracjami i SPA.

Blogi

Linki do wpisów na blogach poruszających temat pięknego pałacu w Wojanowie.

 • Na blogu zycie.me znajdziecie wpis o Dolinie Pałaców i Ogrodów. Blog prowadzi Karola Franieczek - zapalony górołazik, fotografka-bardzo-amatorka, kocha piłkę nożną, a w szczególności BVB, podróże i czekoladę w każdej ilości. :)
 • Zabytkowy Dolny Śląsk to fotoblog  - przewodnik po Dolnym Śląsku. Autor pokazuje co warto zwiedzić, zobaczyć, gdzie się udać. Szczególną uwagę zwraca na miejsca nie często goszczące w przewodnikach. Będąc tam zajrzymy do ruin zamków i klasztorów, zwiedzimy zapomniane pałace, dworki, stare kościoły, a także obejrzymy na zdjęciach obiekty, które wyróżniają się swoim wyglądem i oryginalną konstrukcją/budową, oraz miejsca i wydarzenia warte uwagi.
 • Z Widokiem Na Obelisk - blog o historii, wydarzeniach i ciekawostkach w Mieście Ceramiki - Bolesławcu, wojażach bliskich i dalekich, smaku i architekturze, niekoniecznie w tej kolejności :)
 • Romantycznie o Pałacu Wojanów - poczytacie na blogu Arcadia. Znajdziecie tam również inne radosne inspiracje i ciekawe miejsca
 • Gościniec Pod Zielonym Jajem - szczególnie dba o zadowolenie swoich klientów proponując im spędzanie czasu zwiedzając między innymi Pałac w Wojanowie. 
 • Spojrzenie na pałac okiem mamaspace.com.pl
 • Prawdziwy skarb Karkonoszy wg swiatodzaplecza.blog.pl
 • Miejsca na wakacje w Polsce polecane i uwiecznione na zdjęciach przez Magdę
 • Artystyczne spojrzenie na Dolinę Pałaców i Ogrodów, czyli wrażenia z wycieczki Marty Fox - powieściopisarki, poetki i felietonistki.

Galeria

Opinie

Edyta
Edyta
8.09.2015 22:45

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (2)
EdytaEdyta
8.09.2015 22:51

Pałac Wojanów to duży obiekt hotelowy z luksusowymi pokojami i apartamentami. Zachwyca zarówno budowlą, jak i pięknym otoczeniem. Warto je zobaczyć.

Anonim
12.06.2019 09:13

Na pierwszą rocznicę ślubu mieliśmy z mężem zarezerwowany pobyt w Pałacu Wojanów, przepiękne miejsce. Wnętrze oraz ogrody jak z bajki. Cudo!

Dodaj komentarz
Lokalizacja
Multimedia