Przełęcz Okraj

  • Adres Przełęcz Okraj
    58-530 Kowary
  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Przełęcz Okraj leży na wysokości 1046 m n.p.m. Przebiega przez nią granica polsko - czeska. Przy dawnej strażnicy znajduje się schronisko PTTK "Na Przełęczy Okraj" z bufetem, noclegami i kantorem. Okraj jest węzłem szlaków (pieszych, kolarskich i narciarskich).

Po czeskiej stronie, na zboczach Kowarskiego i Lasockiego Grzbietu, rozciąga się miejscowość Mala Upa z wieloma wyciągami oraz trasami narciarskimi.

To miejsce serwuje gościom niesamowite widoki, zarówno podczas wjeżdżania/wchodzenia na szczyt Przełęczy, jak i na samej jej górze. Na miejsce dostać się można niebieskim szlakiem z Kowar (lub żółtym i zielonym – 8,5 km),Pieszo, droga ta zająć powinna ok. 2,5 h (w dół ok. 2 godz.). Na Przełęcz Okraj prowadzi również Droga Przyjaźni (czerwony szlak) z Równi pod Śnieżką – 10 km, co zajmuje około 2,5 h.

Mini przewodnik

Istotny punkt na mapach turystycznych, w którym krzyżuje się wiele turystycznych szlaków pieszych, dla biegaczy narciarskich i tras rowerowych. Przełęcz Okraj leży na granicy państwowej. Po polskiej stronie leżą m.in. Kowary i Jarkowice, najbliżej zaś znajduje się schronisko na Przełęczy Okraj. Po czeskiej stronie - kameralny i ceniony ośrodek narciarski Malá Úpa.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (2)
Anonim
6.06.2019 08:43

Jako że mieszkam w okolicy, co jakiś czas wybieramy się z mężem na wędrówkę na Przełęcz Okraj. Czasem nawet zostajemy na noc. Polecamy każdemu kto kocha góry i kontakt z naturą.

Anonim
10.06.2024 18:59

Czy lepiej iść pieszo z Karpacza czy z Kowar do schroniska na przelew. Okraj?

Dodaj komentarz
Lokalizacja