Schronisko Strzecha Akademicka

Schronisko PTTK Strzecha Akademicka położone jest na zachodniej stronie polany Złotówki, na wysokości 1258 m. Jest to drugie co do wielkości (obok schroniska Pod Łabskim Szczytem) i najstarsze schronisko w Karkonoszach.

Już w I połowie XVII wieku, przy szlaku wiodącym z Karpacza na Śnieżkę istniała buda pasterska służąca górskim wędrowcom. W 1986r. powstało pierwsze schronisko turystyczne, które w 1906 roku spłonęło. Obecne schronisko powstało 1907 r i było wielokrotnie modernizowane i przebudowywane.

Po wojnie, schronisko przejęte zostało przez organizację studencką BRATNIA POMOC i z tego okresu pochodzi dzisiejsza nazwa - Strzecha Akademicka. W latach 1950-56 był tu dom wczasowy FWP. Od 1957 roku Strzecha Akademicka jest własnością Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Ważne dla funkcjonowania schroniska zimą było postawienie w latach 70-tych wyciągu orczykowego na Hali Złotówka. Przy schronisku znajduje się także początek szlaku żółtego do Karpacza > Biały Jar (1h).

W Strzesze Akademickiej dostępnych jest 140 miejsc noclegowych i restauracja z domową kuchnią.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Placówka PTTK, w której na strudzonych wędrowców oczekuje 140 miejsc noclegowych oraz restauracja serwująca typowo domowe dania. Strzecha Akademicka mieści się przy jednym ze szlaków łączących miasto Karpacz ze Śnieżką, w zachodniej części polany Złotówki, na wysokości 1258 m. Schronisko wybudowano w 1907 roku, co czyni je jednym z najstarszych w Karkonoszach.

Komentarze (1)
Anonim 19.07.2019 08:31

Bardzo miło wspominam Strzechę Akademicką z zeszłorocznego wypadu w góry. Nocowanie i jedzonko pierwsza klasa.

Dodaj komentarz