Szlak do kaplicy Św. Anny i Dobrego Źródła - jak dotrzeć, jak dojechać

  • Karpacz
  • Atrakcje
  • Szlak do kaplicy Św. Anny i Dobrego Źródła - jak dotrzeć, jak dojechać
  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Trasa: Świątynia Wang (ok. 880 m n.p.m.) - Przełęcz Bierutowicka /pod Czołem/ - Czoło (ok. 860 m n.p.m.) - Przełączka - Kaplica św. Anny / Dobre Źródło - Rozdroże pod Grabowcem/Przełęcz /(640 m n.p.m.) - Skałki Patelnia i Ostra - Przełączka - Karpacz Zarzecze - Świątynia Wang.

Szlaki: żółty, niebieski, czerwony, zielony. / Czas przejścia: tam - około 2,30-3,00 godz.; z powrotem - około 2,30-3,00 godz. / Różnica poziomów: 240 metry. / Punkty GOT: 10/10 punktów

Szlak rozpoczyna się przy Świątyni Wang, którą wzniesiono na przełomie XII i XIII wieku w miejscowości Vang w Norwegii. Na prośbę hrabiny Fryderyki von Reden z Bukowca, król darował świątynię parafii w Karpaczu Górnym.

Po wyjściu z terenu kościelnego kierujemy się dwa razy w prawo, aby szlakiem żółtym wzdłuż ogrodzenia parafialnego oraz skrajem Karkonoskiego Parku Narodowego dotrzeć do ulicy Karkonoskiej. Na tej najważniejszej arterii Karpacza Górnego skręcamy w lewo kierując się w kierunku pętli autobusowej na Przełęczy Bierutowickiej, zwanej również Pod Czołem 820 m n.p.m.

Podchodząc szlakiem żółtym „Babią Ścieżką” na Czoło warto spojrzeć na panoramę zza pleców. Mijając po prawej stronie wierzchołek schodzimy do Przełączki, na której stoi duży ośrodek „Lubuszanin”. Od ośrodka schodzimy szlakiem żółtym do kaplicy św. Anny i Dobrego Źródła.

Miejsce przy Dobrym Źródle znane było już w neolicie. Znaleziono tu kamienne i krzemienne siekierki, które przez lata były przechowywane w cieplickim muzeum, a po II wojnie światowej zaginęły. Kiedy powstała Babia Ścieżka prowadząca do źródła wypływającego ze skały na wys. 668 m n.p.m. tego nie wiadomo. Miejsce pogańskiego kultu zostało zabudowane kaplicą z ołtarzem nad samym źródłem. Pierwsza wzmianka pochodzi z 1212 roku. Kaplice wielokrotnie odbudowywano po zniszczeniach wojennych. Murowana barokowa kaplica na planie elipsy powstała w latach 1718-19 dzięki hrabiemu Hansowi Antonowi Schaffgotschowi. Projektantem i budowniczym był Casper Anton Joseph Jentsch. W 1812 roku sprowadzono ze Śnieżki ołtarz z rzeźbą św. Wawrzyńca. Woda ze źródła na pocz. XX w. została wyprowadzona na zewnątrz kaplicy i umieszczona w kamiennej obudowie. Jakość wody była wspaniała, skoro codziennie specjalny posłaniec dowoził wodę do Bad Warmbrunn / Cieplice Zdrój. Słabo zmineralizowana i radoczynna (9 nCi/ dmł) jest jednak na swój sposób niezwykła. Jak podanie stare głosi, to każda osoba, która nabierze wody w usta i okrąży kaplicę siedem razy nie roniąc ani kropli, ma zagwarantowane szczęście w miłości. Piszący te słowa, sprawdził moc jej działania na sobie. W pobliżu znajduje się pomnikowy jawor, którego obwód wynosi ok. 4,5 metra. Obok kaplicy stała niegdyś gospoda służąca obsłudze pielgrzymów. Obecnie budynek znajduje się w rękach prywatnych.

Dalszą trasę pokonujemy szlakiem niebieskim mijając po prawej stronie zabudowane w formie tunelu ujęcie wodne, a po chwili dochodzimy do Przełęczy 640, na której znajdują się ruiny niegdyś pięknego schroniska Bergfriedenbaude, zamienionego na prewentorium dziecięce, a potem opuszczonego. Wracamy szlakiem czerwonym, któremu przez chwilę towarzyszy niebieski, a następnie wspinamy się stromo pod górę, aż do dużej skały Patelni.

Jedna z trzech granitowych tzw. Grabowieckich Skał, wyróżnia się kształtem i wielkością. Specjaliści od ezoteryki twierdzą, że skała ta ma właściwości kumulowania energii z wielu kanałów energetycznych. Mógł się tutaj znajdować, również stół ofiarny. Inni sądzą, że było to lądowisko czarownic, ale dotychczas tego nie udowodniono. Trudno powiedzieć, aby ta skała miała wierzchołek, ale po wejściu wykutymi schodkami na górę widok z niej jest niezapomniany.

Następnie mijamy skałę Ostrą i dochodzimy do Przełączki przechodząc obok „Lubuszanina”. Przez chwilę idziemy wzdłuż szlaku żółtego, by następnie tylko czerwonym dotrzeć do Karpacza Zarzecza, czasem zwanego też Płóczkami.

Duży, z daleka widoczny kompleks zabudowań, to Centrum Pulmonologii i Alergologii.

Skręcamy w prawo do góry i podążamy dalej szlakiem zielonym. Po chwili opuszczamy Zarzecze skręcając leśną ścieżką w prawo. Po wyjściu z lasu pojawi się Hotelu Gołębiewski, a my idziemy do góry szlakiem zielonym, w kierunku widocznej już zabudowy Świątyni Wang.

Galeria

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (1)
Anonim
5.07.2019 08:48

Idąc szlakiem do Kaplicy św Anny możemy napotkać naprawdę bajeczny krajobraz. Teraz lato, pogoda dopisuję więc polecam się tam udać.

Dodaj komentarz
Lokalizacja