Trasa rowerowa przez Przełęcz Okraj

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Okolice Karpacza i całe Karkonosze stanowią fantastyczne tereny do wycieczek rowerowych, które dzięki zróżnicowaniu terenu zadowolą zarówno doświadczonych kolarzy górskich, jak i turystów preferujących bardziej spokojną, rekreacyjną jazdę.

Jedna z ciekawych tras, o długości 25 km, rozpoczyna się w centrum miasta. Kierować się należy w stronę ulicy Mikołaja Kopernika, przejeżdżając zaraz obok Muzeum Sportu i Turystyki. Następnie skręcić trzeba w prawo, w ulicę Obrońców Pokoju, będącą wygodną do jazdy drogą asfaltową w stronę Wilczej Poręby.

Stamtąd, kierując się zielonym szlakiem turystycznym, dojedziemy do historycznie znanej dzielnicy Karpacza - Budniki i dalej, leśną szutrową ścieżką aż na przełęcz Okraj.

Po dotarciu na szczyt przełęczy (1046 m n.p.m.) można przekroczyć granicę i kontynuować wycieczkę w Czechach. Omawiana trasa karze jednak jechać drogą asfaltową, nie przejeżdżając granicy, aż do parkingu na Rozdrożu pod Sulicą.

Tam, poświęcając chwilę na krótki odpoczynek, należy następnie kierować się żółtymi znakami turystycznymi, dojeżdżając do Przełęczy Kowarskiej. Stamtąd z kolei prowadzi droga asfaltowa do jednej z dzielnic Kowar - Krzaczyny. Przejeżdżając przez przejazd kolejowy, skręcić należy za nim skręcamy w lewo, kierując się z powrotem do Karpacza i przez Osiedle Skalne do centrum miasta.


Opinie

Anonim
29.09.2022 17:14

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (5)
Serwer
26.08.2019 12:32

Ta trasa w części kompletnie nie nadaje się na rower. Do Mostku w Budnikach jeszcze jako tako ale potem mega strome podejście z kamolami - ani nie wjedziesz ani nie zjedziesz. Opis też jest słaby i w dodatku bez mapki. Polecam również pojeździć po Czechach od przełęczy Okraj w dowolnej konfiguracji - fajne mało uczęszczane drogi - nawet asfaltowe.

Anonim
3.07.2019 08:33

Byliśmy w Karpaczu na krótkim urlopie w czerwcu. Wypożyczyliśmy rowery i zaliczyliśmy tą oraz inne trasy rowerowe. To było intensywne 5 dni :)

Anonim
30.07.2021 22:46

Turystyka rowerowa w Karpaczu nie istnieje. Nawet szlak pt. "KARPACZ PRZYJAZNY ROWEROM" to kpina jest.

Anonim
12.07.2022 22:59

Brak jakichkolwiek oznaczeń gdzie ewentualny szlak miałby prowadzić, pisanie o jakiejkolwiek trasie w okolicy Karpacza to bluźnierstwo, polecam gminnym działaczom odwiedzić te wszystkie miejsca gdzie coś powinno być to się nieźle zdziwią. Stracony tydzień czasu

Anonim
11.10.2022 18:21

Propozycja trasy ciekawa. Jednak nie jest to trasa całkowicie na rower. Zielonym szlakiem z miasta do prawie historycznej dzielnicy Budniki jest całkiem przyjemnie (oczywiście pod górę cały czas),ładne widoki, nawierzchnia szutrowa. Ale od Budników dalej kompletnie nie da się jechać, wielkie kamienie, strome podejścia i tak aż prawie do przełęczy Okraj. Im bliżej przełęczy tym można więcej jechać na rowerze niż go prowadzić ;-). Dalej za przełęczą to już droga asfaltowa. Nam się udało pokonać trasę do przełęczy i z powrotem, lekko ją modyfikując w jedną stronę przez Ponurą Kaskadę, ale liczyć się trzeba z częstym prowadzeniem czy wręcz noszeniem roweru.

Dodaj komentarz
Lokalizacja