Trasa rowerowa przez Przełęcz Okraj

Okolice Karpacza i całe Karkonosze stanowią fantastyczne tereny do wycieczek rowerowych, które dzięki zróżnicowaniu terenu zadowolą zarówno doświadczonych kolarzy górskich, jak i turystów preferujących bardziej spokojną, rekreacyjną jazdę.

Jedna z ciekawych tras, o długości 25 km, rozpoczyna się w centrum miasta. Kierować się należy w stronę ulicy Mikołaja Kopernika, przejeżdżając zaraz obok Muzeum Sportu i Turystyki. Następnie skręcić trzeba w prawo, w ulicę Obrońców Pokoju, będącą wygodną do jazdy drogą asfaltową w stronę Wilczej Poręby.

Stamtąd, kierując się zielonym szlakiem turystycznym, dojedziemy do historycznie znanej dzielnicy Karpacza - Budniki i dalej, leśną szutrową ścieżką aż na przełęcz Okraj.

Po dotarciu na szczyt przełęczy (1046 m n.p.m.) można przekroczyć granicę i kontynuować wycieczkę w Czechach. Omawiana trasa karze jednak jechać drogą asfaltową, nie przejeżdżając granicy, aż do parkingu na Rozdrożu pod Sulicą.

Tam, poświęcając chwilę na krótki odpoczynek, należy następnie kierować się żółtymi znakami turystycznymi, dojeżdżając do Przełęczy Kowarskiej. Stamtąd z kolei prowadzi droga asfaltowa do jednej z dzielnic Kowar - Krzaczyny. Przejeżdżając przez przejazd kolejowy, skręcić należy za nim skręcamy w lewo, kierując się z powrotem do Karpacza i przez Osiedle Skalne do centrum miasta.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (3)
Serwer 26.08.2019 12:32

Ta trasa w części kompletnie nie nadaje się na rower. Do Mostku w Budnikach jeszcze jako tako ale potem mega strome podejście z kamolami - ani nie wjedziesz ani nie zjedziesz. Opis też jest słaby i w dodatku bez mapki. Polecam również pojeździć po Czechach od przełęczy Okraj w dowolnej konfiguracji - fajne mało uczęszczane drogi - nawet asfaltowe.

Anonim 3.07.2019 08:33

Byliśmy w Karpaczu na krótkim urlopie w czerwcu. Wypożyczyliśmy rowery i zaliczyliśmy tą oraz inne trasy rowerowe. To było intensywne 5 dni :)

Anonim 30.07.2021 22:46

Turystyka rowerowa w Karpaczu nie istnieje. Nawet szlak pt. "KARPACZ PRZYJAZNY ROWEROM" to kpina jest.

Dodaj komentarz