Zalew Sosnówka

Sztuczny Zalew Sosnówka jest zbiornikiem retencyjno-wodociągowym i znajduje się w gminie Podgórzyn, pomiędzy Sosnówką a Marczycami, kilka kilometrów od granicy z Jelenią Górą. Południową granicę wyznacza brzeg zbiornika dochodzący do podnóży Pogórza Karkonoskiego. Od północy granica przebiega wzdłuż szosy, pomiędzy Podgórzynem a Sosnówką. Zachodnia i północno-zachodnia część zalewu Sosnówka zamknięta jest wałami ziemnymi oraz betonową tamą.

Najwyższy punkt wałów sięga 370 m. Wypełniony wodą zbiornik ma ok. 145-170 ha powierzchni i mieści do 14 mln m3 wody. Długość zalewu wynosi 1,2 km, natomiast szerokość 1km. Zbiornik ma słabo rozwiniętą linię brzegową i jest w kształcie owalu. Zlewnię własną zbiornika tworzy potok Czerwonka z dopływami Sośniak i Sosnówka - jako prawobrzeżny dopływ potoku Sośniak.

Budowa Zalewu Sosnówka trwała od 1986 do 2001 roku.

To przepiękne i malownicze miejsce nie jest co prawda udostępnione w celach rekreacyjnych, jednak w jego pobliżu można "pstryknąć" kilka naprawdę świetnych ujęć aparatem fotograficznym.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (2)

Anonim 17.06.2019 11:21

Podobno już niedługo zalew Sosnówka ma się otworzyć na turystów a szkoda, piękne miejsce na spacer.

Anonim 20.08.2021 13:10

Podczas ostatniej konferencji prasowej spółki „Wodnik” poruszony został temat zbiornika retencyjnego w Sosnówce. Z powodu wady konstrukcyjnej przecieka zapora. Wody Polskie podjęły decyzję o zamknięciu zbiornika. Wadę ujawniono w 2017 roku, kiedy na długości ok. 350 metrów zauważono przeciekającą przez zaporę wodę. Chwilę później podjęto próbę uszczelnienia zbiornika. Dociśnięto koronę zapory oraz wybudowano drenaż. Prace miały poprawić sytuację i uchronić mieszkańców Marczyc od zagrożenia. Podczas czwartkowej (25.11) konferencji prasowej dowiedzieliśmy się o decyzji Wód Polskich o zamknięciu zbiornika. Powodem są błędy konstrukcyjne powodujące wycieki.

Dodaj komentarz