Zamek Chojnik

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Co za zniewaga! Jakież upokorzenie! Policzek, którego piękna Kunegunda nie mogła zapomnieć. Umiłowany, przybyły z Turyngii rycerz wzgardził jej najszczerszym afektem. Lecz cóż podkusiło ją, by tylu hożych młodzieńców na głupią śmierć posyłać? Dlaczego kazała starającym się o jej rękę zalotnikom przemierzać na koniu i w pełnej zbroi wyrastające nad przepaścią, zamkowe mury, skazując ich tym samym na śmierć pewną? Gdy jednemu tylko, zapaławszy do niego uczuciem chciała wzbronić spełnienia strasznego żądania, ten spełnił je i… jej miłość odrzucił. Ukarana za śmierć tylu niewinnych, wzgardzona przez ukochanego, sama rzuciła się z zamkowej wieży w przepaść.


Taka legenda pasuje do zamku Chojnik piętrzącego się na szczycie wzgórza (627 m n.p.m.) o tej samej nazwie jak ulał. Każdy kto do niego zmierza, stawiając kolejne kroki na stromej ścieżce wijącej się w enklawie Karkonoskiego Parku Narodowego „Góra Chojnik” oraz kto mija go w dzielnicy Jeleniej Góry – Sobieszowie na drodze do Piechowic czy Szklarskiej Poręby, czuje grozę i wyniosłość tego zamku. Twierdza nigdy nie została zdobyta, z dumą pawia spogląda w dół z ok. 150-metrowej skarpy. Wydaje się niewzruszona jak Kunegunda, której duch snuje się w księżycowe noce po zamkowych murach…

Odwiedzający zamek mają szansę przyjrzeć się architekturze, która zachowała oryginalny: XIV, XV, XVI i XVII-wieczny charakter. Na skutek opuszczenia zamku po wspomnianym pożarze zabytek uniknął późniejszych barokowych i neogotyckich upiększeń. Posiada dwa dziedzińce otoczone murami o renesansowych attykach. Ozdobą niższego jest pręgierz z ok. 1560 r., wyższego zaś gotycka, cylindryczna wieża, ze szczytu której roztaczają się piękne widoki na Kotlinę Jeleniogórską i Karkonosze. W zamkowych murach oprócz wieży i pręgierza zachowały się skorupy budynków mieszkalnych i gospodarczych, pozostałości kaplicy, wykute w skale cysterny na wodę, baszta bramna, lochy, północna basteja, w której działa schronisko przewidziane maksymalnie na 30 osób.

Od 1993 r. swoją siedzibę ma w twierdzy Bractwo Rycerskie Zamku Chojnik, którego członkowie każdego roku w drugą sobotę i niedzielę września organizują tam Turniej Rycerski „O Złoty Bełt Chojnika”. Stanowi on sposób na przypomnienie najdawniejszych dziejów zamku, stylu życia jego mieszkańców, sposobu ich ubierania się, muzyki, jaka im przy różnych okazjach towarzyszyła, krążących wokół niego legend.

Do twierdzy wiedzie z okolicy wiele szlaków turystycznych, przy czym z Sobieszowa dwa: czerwony i czarny. Oba zaczynają się przy skrzyżowaniu obok miejscowego kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa. Pierwszy jest nieco łatwiejszy, lecz mniej intrygujący. Trudniejszy czarny prowadzi pośród bardzo ciekawych form skalnych.

Tekst: Sandra Nejranowska-Białka

Historia

Zamek Chojnik został wystawiony w latach 1353-64 przez księcia świdnicko-jaworskiego Bolka II Małego. Książę zbudował go na miejscu wcześniejszego, drewnianego grodu wzniesionego jeszcze pod koniec XIII w. przez Bolesława Rogatkę, który urządził tu sobie myśliwską bazę. Bolko II nie zdążył się zamkiem nacieszyć, a już musiał znaleźć dla niego bogatego dzierżawcę, potrzebował bowiem pieniędzy na zakup Dolnych Łużyc. W 1364 r. oddał go w zastaw niejakiemu Thimo von Colitzowi, który ku zaskoczeniu księcia prędko sprzedał nabyte prawa do zamku królowi czeskiemu Karolowi IV Luksemburczykowi. Wprawdzie Karol IV pozostawał sojusznikiem księcia, zbyt silnym jednak, by śląski Piast pozwolił mu długo posiadać ważny strategicznie zamek. Dlatego też czym prędzej Chojnik z rąk Czecha wykupił i… w 1368 r. zmarł. Opiekę nad zamkiem przejęła wdowa po Bolku II – Agnieszka Habsburska, która w 1381 r. przekazała zamek rycerzowi Gotsche Schaffowi – od imienia którego ukuto potem nazwisko Schaffgotsch.

W rękach Schaffgotschów twierdza pozostawała nieprzerwanie aż do 1634 r. kiedy jednego z nich - Hansa Ulrycha II oskarżono o zdradę cesarza Fryderyka II, uwięziono i rok później ścięto, jego dobra zaś wraz z Chojnikiem, mocą cesarskiego rozkazu, skonfiskowano. Do Schaffgotschów zamek powrócił w 1648 r., nie zamieszkali w nim jednak, odnajdując swą siedzibę w Cieplicach. Do opieki nad twierdzą już wówczas chętnie odwiedzaną zwłaszcza przez kuracjuszy z pobliskich Cieplic, wyznaczyli śląskiego rytownika i szlifierza szkła Fryderyka Wintera. W 1675 r. podczas sierpniowej burzy, piorun uderzył w zamek i spowodował wyniszczający go pożar. Od tego czasu Chojnik pozostaje malowniczą ruiną, jednym z najpopularniejszych celów karkonoskich wycieczek. W 1822 r. ulokowano w jego murach gospodę i bazę górskich przewodników, a ok. połowy wieku otwarto niewielkie, funkcjonujące do dziś schronisko turystyczne „Na Zamku Chojnik”.


Tekst: Sandra Nejranowska-Białka

Cennik

Bilet normalny - 6,00 zł;

Bilet ulgowy - 5,00 zł (emeryci , renciści, inwalidzi);

Bilet ulgowy - 4,00 zł (dzieci w wieku szkolnym, studenci).

Mini przewodnik

Imponująca, nieco ponura kamienna twierdza, wybudowana ok. XIV wieku na wierzchołku wzgórza Chojnik (627 m n.p.m.),tuż nad skalną skarpą. Zamek w swojej długiej historii był kilkukrotnie przebudowywany i modernizowany. Pozostał niezdobyty, choć pożary dokonywały poważnych zniszczeń. Z sobieszowskim zabytkiem związanych jest wiele, nierzadko mrocznych legend.

Blogi

Linki do wpisów na blogach poruszających temat Chojnika:

  • Trasę dojścia zaplanujecie z serwisem mapa-turystyczna.pl
Galeria

Opinie

Anonim
28.08.2024 11:06

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (1)
Anonim
19.06.2019 08:36

Uwielbiam Zamek Chojnik i jego legendę o Kunegundzie! Wspinałam się chyba każdym szlakiem po kilka razy na górę i nadal mi się nie znudziło. Na szczycie znajduje się schronisko, które warto odwiedzić i się czegoś napić lub coś zjeść. Można również kupić pamiątkę.

Dodaj komentarz
Lokalizacja
Multimedia