Zapora na Łomnicy

  • Adres Główny Szlak Sudecki
    58-540 Karpacz
  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Zapora w Karpaczu została wzniesiona na rzece Łomnicy, poniżej ulicy Konstytucji 3-ego Maja. Górski charakter rzeki, której spadek w górnym biegu przekracza 70 promili, przez lata przysparzał wiele problemów mieszkańcom miejscowości. W 1897 roku, po oberwaniu chmury nad Karpaczem, powódź zniszczyła mosty, ulice oraz kilkanaście domów, a także podmyła nasyp kolejowy nowo powstałej linii. Podjęto decyzję o zrealizowaniu przeciwpowodziowego programu, w ramach którego w wielu miejscach uregulowano koryto rzeki Łomnicy. W wyniku podjętych prac, w latach 1910 – 1915 wybudowano retencyjną zaporę. Jej zadaniem, było nie tylko gromadzenie nadmiaru wody, ale także zatrzymywanie skalnego rumoszu, który niesiony z nurtem, stanowił szczególne zagrożenie dla miejscowej zabudowy.

Wzniesiona z kamiennych bloków zapora utworzyła malowniczy zalew oraz sztuczny wodospad, a miejsce to od razu stało się celem spacerów. Wkrótce, w bezpośrednim sąsiedztwie zbiornika wodnego powstał zakład kąpielowy Alexandrinenbad, kawiarnia oraz muszla koncertowa, a cały teren zyskał charakter miejsca spotkań i wypoczynku. W zalewie można było się kąpać lub skorzystać z wypożyczalni kajaków i rowerów wodnych. Zimą urządzano tu lodowisko.

Obecnie zapora stanowi jedną z atrakcji turystycznych Karpacza. Przez jej koronę - mierzącą 105 metrów długości - przebiega czerwony szlak turystyczny, który prowadzi w kierunku wzniesienia Grabowiec. Nad północnym brzegiem zbiornika znajduje się restauracja słynąca z dancingów oraz występów gwiazd polskiej sceny muzycznej. Zapora i jej malownicze otoczenie stały się w Karpaczu fantastycznym miejscem spacerowym i idealnym punktem pamiątkowych sesji zdjęciowych.

Mini przewodnik

Kamienna tama, budowana na początku II dekady XX wieku, by przeciwdziałać niszczycielskim powodziom. W XIX stuleciu Karpacz przynajmniej trzykrotnie poważnie ucierpiał po gwałtownym wezbraniu górskiej rzeki. Zapora na Łomnicy efektywnie spełniła swoje podstawowe zadanie. A przy okazji przyczyniła się do powstania uroczego zalewu i małej kaskady.

Galeria

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (1)
Anonim
15.07.2019 08:33

Byłam na spacerze na Zaporze na Łomnicy rok temu latem. Bardzo ładne miejsce, fajne widoczki, niewiele ludzi jak na Karpacz. Polecam

Dodaj komentarz
Lokalizacja
Multimedia