3 rady, jak przygotować się na wycieczkę w góry

Wycieczka w góry to zawsze niezwykła przygoda. Piękne widoki i aktywność na świeżym powietrzu to argumenty, które przyciągają w góry coraz większą rzeszę osób. Pamiętać jednak trzeba, że każda wycieczka w góry wymaga odpowiedniego przygotowania. Bardzo istotne staje się tu skompletowanie ekwipunku, który powinno się ze sobą zabrać. Oto trzy rady, które pozwolą każdemu właściwie przygotować się na wycieczkę w góry pod tym względem. 

1. Przygotuj wcześniej listę niezbędnych elementów ekwipunku

Jak wspomniano, każda wycieczka w góry wymaga odpowiedniego przygotowania, w tym skompletowania niezbędnego ekwipunku. Aby o niczym nie zapomnieć, warto wcześniej przygotować sobie listę wszystkich potrzebnych elementów, które powinno się spakować. Jeśli o pakowaniu mowa, to z pewnością kluczowym elementem będzie tu odpowiedni plecak. Jaki plecak sprawdzi się w górach? Na pewno taki, który wyposażony będzie w lekki, ale mocny stelaż. Ważne jest także, aby właściwie dobrać jego pojemność. Z jednej strony w plecaku zmieścić muszą się wszystkie niezbędne akcesoria. Z drugiej jednak strony, nie może być on zbyt duży. Będzie bowiem wówczas zbyt ciężki, a tym samym jego noszenie stanie się mało komfortowe. Wśród niezbędnych elementów ekwipunku na górską wycieczkę na pewno muszą znaleźć się ubrania. W tym przypadku na liście znaleźć powinny się wysokiej jakości spodnie trekkingowe męskie (zobacz na: https://sklep.jack-wolfskin.pl/mezczyzna/spodnie-meskie/spodnie-trekkingowe-meskie.html) lub damskie, wygodne buty, ciepła bluza, a także bielizna termoaktywna. Nie można także zapomnieć o produktach spożywczych. Będąc na szlaku, trudno będzie raczej o zrobienie zakupów. Dobrze sprawdzą się tu produkty liofilizowane, batony energetyczne oraz konserwy turystyczne. Na liście znaleźć powinna się również apteczka.

2. Pamiętaj o bezpieczeństwie

Planując wycieczkę w góry, pamiętać trzeba o bezpieczeństwie. Taka wycieczka często wiąże się z marszem od rana do wieczora. Oznacza to długie przebywanie na słońcu. Dlatego na wyjazd zaopatrzyć należy się w dobrej jakości filtr przeciwsłoneczny. Warto postawić tu na filtr SPF 50, który skutecznie chroni przed promieniami słonecznymi. Zabrać powinno się ze sobą również okulary przeciwsłoneczne oraz nakrycie głowy. Pod kątem bezpieczeństwa dobierać należy także elementy ubioru. Buty sięgać powinny za kostkę. Zminimalizuje to ryzyko jej skręcenia podczas marszu po nierównym terenie. Spodnie trekkingowe nie powinny krępować ruchów. Poza tym, muszą być wykonane z materiału wodoszczelnego i przewiewnego. Z kolei kurtka koniecznie musi być wodoodporna oraz wiatroszczelna. Taki ubiór chronić będzie przed negatywnym działaniem warunków atmosferycznych.

3. Nie zapomnij, że góry są nieprzewidywalne

Lato zawsze kojarzy się z upalnymi dniami. Nie można jednak zapomnieć, że góry są nieprzewidywalne. Pogoda zmienić może się nagle, a nocą temperatura może wyraźnie spaść. Na takie ewentualności również należy się odpowiednio przygotować. Dlatego wyjeżdżając w góry, koniecznie zabrać należy ze sobą dobrej jakości śpiwór, który chronić będzie w nocy przed chłodem. Na wszelki wypadek zabrać należy ze sobą również ciepły polar i cieplejsze skarpetki. Niemniej ważny jest tu także sam sposób ubierania się. Najlepiej jest się ubierać warstwowo. Zimną jest to wręcz konieczne, jeśli nie chce się ani zmarznąć, ani przegrzać. Wspomniano wcześniej o spodniach trekkingowych. Na wypadek ochłodzenia warto spakować także spodnie softshellowe.

Dodano: 2022-06-30 14:43:00

Komentarze (1)
Anonim
18.07.2022 09:52

Świetny wpis! Odpowiednie przygotowanie to podstawa udanej wycieczki. A odpocząć możesz w Szwajcarskim Dworku, który mieści się w Piechowicach, między Jelenią Górą a Szklarską Porębą. Szwajcarska architektura, odrobina relaksu w Strefie SPA, smaczne jedzenie i niezwykłe apartamenty z widokiem z okna na góry.

Dodaj komentarz