6 propozycji nieoczywistych szlaków w Karkonoszach

Karkonosze, to góry będące najwyższym pasmem Sudetów, rozciągającym się wzdłuż granicy Polski i Czech, na długości około 70 km. Swój początek mają na zachodzie, przy Przełęczy Szklarskiej, ich koniec natomiast ma miejsce przy Przełęczy Lubawskiej na wschodzie. Szerokość Karkonoszy mieści się w wartościach od 8 do 20 kilometrów. Powierzchnia zajmowana przez to pasmo górskie wynosi natomiast około 650 km²: po stronie Polskiej - 185 km², po stronie czeskiej - 465 km².

Najwyższym szczytem Karkonoszy jest Śnieżka, licząca sobie 1602 m n.p.m., jednak oprócz niej jest w Karkonoszach cała masa innych szczytów, przełęczy, dolin, kotłów polodowcowych czy schronisk górskich, które koniecznie warto poznać i przejść na własnych nogach.

W związku z tym, poniżej znajdziesz nasze propozycje pieszych wycieczek po Karkonoszach.

Główny Szlak Sudecki

Pierwszą propozycją pieszej wycieczki po Karkonoszach jest tak zwany Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza. Prowadzi on przez główne punkty Sudetów – o łącznej długości ponad 440 km. Zaczyna się w miejscowości Świeradów Zdrój, a kończy w Prudniku.

Przebieg szlaku to między innymi: Góry Izerskie, Karkonosze, Góry Czarne, Góry Stołowe. W Karkonoszach odwiedzić można między innymi Wysoką Kopę i Wysoki Kamień, Wodospad Kamieńczyka, Halę Szrenicką, Przełęcz Karkonoską, Śląski Dom, Kocioł Łomniczki, aż do samego Karpacza.

Trasa jest niezwykle urozmaicona i ciekawa. Oczywiście nie sposób pokonać ją w ciągu jednego dnia, jednak zawsze można zaplanować przemierzanie jej poszczególnych etapów, za każdym razem poznając inne, ciekawe przyrodniczo tereny.

Długość: 444 km. Szacowany czas przejścia: 134:50 h

Główny Szlak Sudecki prowadzi m.in. przez Karkonosze

Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej

Chcąc wybrać znacznie krótszą opcję niż wcześniejsza – warto pospacerować tak zwaną Drogą Przyjaźni Polsko – Czeskiej, której całkowita długość wynosi około 30 km.

Prowadzi ona przez Szrenicę, Halę Szrenicką, Śnieżne Kotły, Łabski Szczyt, Przełęcz Karkonoską, Równię pod Śnieżką, aż na samą Śnieżkę i potem do Przełęczy Okraj.

Niesamowite, górskie widoki z pewnością zrekompensują zmęczenie i wymagającą fizycznie trasę. Szlak jest bardzo dobrze oznakowany i pozwala na spokojne rozkoszowanie się górskim powietrzem i malowniczymi okolicznościami przyrody.

Długość: 28 km. Szacowany czas przejścia: 8:55 h 

Wieża RTON Śnieżne Kotły

Ścieżka nad Reglami

Podobną – niewiele krótszą trasą jest ścieżka nad Reglami. Zielony szlak, mający 28 kilometrów, prowadzi przez Halę Szrenicką Trzy Świnki, Mokrą Przełęcz, Śnieżne Kotły, czarny Kocioł Jagniątkowski, aż do Przełęczy Karkonoskiej i Pielgrzymów.

Decydując się na spacer tą ścieżką z pewnością uda Ci się zobaczyć wiele niesamowitych okoliczności przyrody i piękne krajobrazy. Widok z trasy jest wprost bajkowy i jeśli uda Ci się trafić na ładną pogodę – dostrzeżesz nawet najdalej oddalone zakątki Kotliny Jeleniogórskiej.

Zaczynając z Jakuszyc szlak ma łącznie: 27,6 km, czas przejścia: ok 9h.


Spotkane na szlaku Pielgrzymy

Żółty szlak Zakręt Śmierci - Wysoki Kamień

Jeśli słyszałeś kiedykolwiek o słynnym Zakręcie Śmierci w Szklarskiej Porębie i chciałbyś zobaczyć go na własne oczy – warto wybrać się na przechadzkę żółtym szlakiem rozpoczynającym się przy bezpłatnym parkingu. 

Na Wysokim Kamieniu od lat budowana jest wieża widokowa, roztaczają się z niego przepiękne widoki na Karkonosze i pobliskie miejscowości.

Długość w jedną stronę: 3 km, czas przejścia: 1,15 h.

Zakręt Śmierci - ciekawa atrakcja przy wejściu na szlak na Wysoki Kamień


Żółty szlak do Kaplicy Św. Anny

Żółtym szlakiem dotrzeć możesz również do Kaplicy Świętej Anny. Wędrówka tą trasą pozwoli Ci dotrzeć do pięknego, zabytkowego Kościółka – jednego z najpiękniejszych w tej okolicy.

Spacer można rozpocząć w Sosnówce – tuż obok wielkiego, malowniczego zalewu z wodą pitną, następnie docierając do wspomnianej kapliczki na wzgórzu Grabowiec. Jest to niedaleko od Karpacza.

Pamiętaj by po dotarciu do celu, nabrać w usta wody z Dobrego Źródła i nie połykając, okrążyć kapliczkę 7 razy. Gwarantuje to szczęście w miłości!

Kaplica Św. Anny

Szlak niebieski ze Świątyni Wang na Przełęcz Okraj

Bardzo ciekawą alternatywą jest również szlak niebieski. Długi, jednak prowadzący przez bardzo ciekawe zakątki Karkonoszy.

Wędrówkę możesz rozpocząć przy Świątyni Wang, udając się na Samotnię, następnie przez Strzechę Akademicką, Strażnicę, Śląski Dom, Sowią Przełęcz, Skalny Stół i Przełęcz Okraj.

Decydując się na taką wycieczkę musisz być przygotowany na to, iż z reguły niebieskie, górskie szlaki oznaczają wymagające, długie trasy. O znaczenie kolorów szlaków piszemy tutaj. Jednak nie musisz się zrażać – po drodze możesz zatrzymywać się w schroniskach górskich, gdzie odpoczniesz i nabierzesz sił do dalszej wędrówki.

Długość szlaku: 15,4 km. Czas przejścia: ok. 5h.

Świątynia Wang w Karpaczu

Dodano: 2022-07-06 11:59:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz