Atrakcje pieszych wędrówek

Turystyka piesza stanowi doskonałą formę spędzania czasu zarówno dla osób lubiących grupowe wyprawy w teren, jak i dla tych, którzy preferują samotne eskapady. Przyjrzyjmy się dziś popularnym szlakom i zastanowimy nad tym, jak przygotować się do pieszego pokonywania mniejszych i większych dystansów.

Polskie szlaki turystyczne

Zwolennicy turystyki pieszej znajdą w naszym kraju wiele miejsc sprzyjających realizacji pasji. Wprawdzie myśląc o szlakach turystycznych, większość osób oczami wyobraźni widzi wysokogórskie żleby i przełęcze, jednak już krótka lektura mapy pokazuje, że turystyka piesza nie musi kojarzyć się jedynie z kozicami i równie atrakcyjne miejsca znajdziemy także w pozostałych rejonach Polski. Co ważne, poziom trudności tras jest na tyle urozmaicony, że odpowiednie propozycje znajdą wytrawni piechurzy, jak i początkujący turyści preferujący formy czysto rekreacyjne. 

Królem polskich szlaków jest Główny Szlak Beskidzki rozciągający się od Ustronia po Wołosate. Trasa liczy 500 kilometrów i przebiega przez kilka parków krajobrazowych, a jej przejście zajmuje około 3 tygodni, co sprawia, że jest to propozycja dla zahartowanych piechurów i miłośników przyrody — większość czasu spędzimy tu w otoczeniu gór i dzikiej natury.

Nieco mniej wymagający jest Główny Szlak Sudecki, na którym możemy liczyć na zdecydowanie częstszy kontakt z cywilizacją. Trasa od Świeradowa-Zdroju do Prudnika ma długość 440 kilometrów, po drodze możemy odwiedzić między innymi podziemny kompleks Riese, twierdzę w Srebrnej Górze oraz atrakcje Gór Stołowych. 

Pokonanie całego szlaku GSB lub GSS wymaga oczywiście starannego przygotowania i uprzedniego doświadczenia, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by zorganizować krótki wypad na jeden z fragmentów trasy. Jednodniowe marszruty to nie tylko atrakcyjna forma odpoczynku, ale też świetny sposób na oderwanie od codziennych problemów. Wprawdzie znaczna część szlaków turystycznych obejmuje tereny górzyste, jednak zwolennicy nizin również znajdą coś dla siebie. Na szczególną uwagę zasługuje szlak Brzegiem Bałtyku, podlaska Droga Św. Jakuba, czy też trasy wokół jezior lubuskich. 

Zanim wyruszysz

Każda wyprawa w teren musi zostać poprzedzona odpowiednim przygotowaniem. Zastanówmy się nad wyborem trasy, sprawdźmy prognozę pogody i skompletujemy ekwipunek. Co będzie potrzebne? Na pewno odpowiednia odzież. Tu uwaga! Nasze najwygodniejsze buty i ulubiona koszulka raczej nie będą najlepszym wyborem. Długa wędrówka to spore wyzwanie dla organizmu, nie lekceważmy więc konieczności wyposażenia się w dedykowaną odzież, tym bardziej że zakupów możemy dokonać za pośrednictwem internetu, korzystając z oferty uznanego producenta sprzętu — firmy Salewa — wystarczy odwiedzić stronę https://salewa24.pl.

Co kupić? Przede wszystkim buty. Najlepiej wyposażone w oddychającą membranę gore-tex i podeszwę Vibram. Konieczne będą też sportowe skarpety, przyda się koszulka termoaktywna. Doskonale sprawdzą się krótkie spodenki, chusta i czapka z daszkiem. Kontrolujmy wagę ekwipunku, jednak nie zapominajmy o podstawowej apteczce, pelerynie przeciwdeszczowej, zapasie wody i energetycznych przekąsek. Niezastąpiona może okazać się tradycyjna papierowa mapa oraz latarka i nóż. Ten ekwipunek uzupełniony o sporą dawkę zdrowego rozsądku i dobry humor powinien nam zapewnić niezapomniane wrażenia z pierwszych wypraw na szlak.

Dodano: 2021-03-08 10:28:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz