Bezpieczeństwo w górach - jak przygotować się do wyprawy i uniknąć zagrożeń?

  • Karpacz
  • Blog
  • Bezpieczeństwo w górach - jak przygotować się do wyprawy i uniknąć zagrożeń?
Temat bezpieczeństwa w górach powraca w mediach ze zdwojoną siłą, jeśli dojdzie do wypadku z udziałem nieodpowiedzialnych turystów, i choć mogłoby się wydawać, że o tym, jak przygotować się w góry i jak unikać zagrożeń, powiedziano już wszystko, wciąż zbyt mało uwagi poświęca się na edukację turystów i osób, które decydują się na samotne wyjścia w góry. Podpowiadamy, jak przygotować się do wyprawy górskiej, co wziąć w góry, aby uniknąć zagrożeń i jakich zachowań unikać podczas trekkingu.

Dlaczego bezpieczeństwo w górach jest tak ważne?

Wyruszając na wyprawę górską, samotnie lub w grupie osób, musisz pamiętać, że w razie wypadku lub zagrożenia nie jesteś jedyną osobą, którą narażasz na niebezpieczeństwo. W wielu przypadkach jedno nieodpowiedzialne zachowanie wywołuje lawinę kolejnych zdarzeń, również tych, w których zagrożone jest życie lub zdrowie ratowników wysokogórskich. Aby uniknąć potrzeby wzywania pomocy, warto dokładnie przygotować się do wyprawy, zarówno pod kątem mentalnym, praktycznym, jak i fizycznym.

Przygotowanie fizyczne a bezpieczeństwo w górach

Góry to specyficzny teren, po którym sprawne poruszanie się wymaga dobrej kondycji fizycznej, sprawności, a często i koordynacji ruchowej. Przed obraniem celu wyprawy upewnij się, że starczy Ci sił, aby przejść całą trasę, sprawdź, czy nie jest ona zbyt wymagająca i obarczona ryzykiem wypadku. Zacznij od lekkich, turystycznych tras, raczej unikając zimowej aury, aby móc zdobywać doświadczenie i kondycję, która w górach jest niezbędna.

Przygotowanie mentalne – dlaczego jest tak ważne w górach?

Niektóre bardziej zaawansowane wyjścia będą wymagały przełamania lęku wysokości, więc jeśli na samą myśl o przepaści masz mroczki przed oczami, wybierz trasę, która nie wymaga użycia drabinek czy poręczy. Panika podczas wspinaczki nigdy nie będzie przemawiała na Twoją korzyść – szczególnie jeśli zdecydujesz się na samotną wyprawę (do czego nie zachęcamy) lub wybierzesz się na obleganą i tłoczną trasę. Nie traktuj wyjścia w góry jako okazji do zdobycia najlepszego wyniku i rywalizacji – nie wstydź się korzystać z doświadczenia profesjonalnych przewodników górskich i zawrócić, kiedy górska wyprawa okaże się dla Ciebie zbyt wymagająca.

Co zabrać w góry?

Samo przygotowanie fizyczne i mentalne nie wystarczy, aby w górach móc czuć się bezpiecznie i pewnie. Większość tras wymaga założenia odpowiednich butów trekkingowych, a także zaopatrzenia się w niezbędne akcesoria takie jak kijki, raczki lub raki (jeśli trasa jest lub może być pokryta lodem lub śniegiem),nieprzemakalną kurtkę z kapturem czy prowiantu na drogę. Zawsze należy mieć ze sobą zapas wody lub naturalnego izotoniku oraz termos z ciepłym napojem i koniecznie coś do jedzenia. Poleca się, aby były to prowianty wysokokaloryczne, takie, które nie zepsują się w plecaku.

Pamiętaj, że warunki w górach szybko się zmieniają, dlatego nawet jeśli dokładnie sprawdziłeś pogodę, zawsze miej w swoim ekwipunku pelerynę lub cieplejszą kamizelkę, gdyż warstwowy ubiór na tzw. cebulkę to zdecydowanie najlepszy sposób na kapryśność gór. Przed wyprawą koniecznie odwiedź sklep outdoorowy, w którym dowiesz się, jaka odzież i akcesoria poprawią Twój komfort i bezpieczeństwo w górach. Takim miejscem jest górski sklep internetowy Pajak, w którym znajdziesz najlepszej jakości odzież puchową, a także niezbędny na wyprawie ekwipunek.

Informacje praktyczne - numery alarmowe, zachowanie, które poprawi Twoje bezpieczeństwo w górach

Zanim wyruszysz na szlak czy dłuższą wyprawę, upewnij się, czy Twój telefon działa i jest naładowany. Warto do plecaka spakować powerbank i koniecznie notes z numerami alarmowymi. W Polsce pomoc w górach uzyskasz, dzwoniąc pod numer 112, korzystając z aplikacji Ratunek lub kontaktując się bezpośrednio z TOPR/GOPR pod numerami 985 lub 601 100 300. Jeśli wspinasz się za granicą, sprawdź, jak uzyskać pomoc na terenie danego kraju i koniecznie wykup stosowne ubezpieczenie. W kodeksie dobrych zwyczajów turysty, szczególnie jeśli wyrusza na samotną wyprawę, jest informowanie np. w schronisku, jaką trasę planuje pokonać i kiedy zamierza wrócić z gór.

Jeśli jesteś na danej trasie, trzymaj się jej, a jeśli już zamierzasz zmienić wyprawowe plany, poinformuj o nich kogoś bliskiego. Wychodząc w góry wcześnie rano, unikniesz sytuacji, gdy zastanie Cię zmrok i choć mawia się, że szczęśliwi czasu nie liczą, w górach nie powinno dopuszczać się do sytuacji, kiedy tracimy kontrolę nad upływającym czasem.

Choć mamy wrażenie, że nie udało nam się opisać całego kodeksu bezpiecznego górskiego piechura, wierzymy, że wyruszając na wyprawę górską, weźmiesz pod uwagę kwestie bezpieczeństwa, gdyż góry pomimo całego ich uroku bywają miejscem strachu, bezsilności, a czasem i ludzkich dramatów.


Dodano: 2023-06-13 11:04:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz