Bliżej natury — miejsca warte zobaczenia na Dolnym Śląsku i okolicach

Są takie dni, że mamy dość miejskiego zgiełku i potrzebujemy odpocząć na łonie natury, Dolny Śląsk słynie z takich miejsc. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, gdzie można udać się na takie weekendowe wycieczki, nie wydając przy tym całego majątku.

Dla lubiących skały

Zaledwie dwie godziny jazdy od Wrocławia znajduje się najwyższy szczyt Gór Stołowych - Szczeliniec. Na samą górę prowadzą skalne labirynty, głębokie szczeliny oraz tarasy widokowe, z których rozpościera się piękna panorama. Przez niespotykane ułożenie skał, możemy natknąć się na zalegający śnieg nawet latem. Gdy już dotrzemy na szczyt, będziemy mogli usiąść i odpocząć przy wybudowany w 1845 schronisku. Wejście na Szczeliniec możemy zacząć w dwóch punktach:

Pierwszym z nich jest parking w Karłowie, stąd prowadzi łagodna zaporęczowana ścieżka. Drugą opcją jest parking w miejscowości Pasterka, musimy się liczyć jednak z dużym przewyższeniem do pokonania.

Bliżej chmur

U podnóża Śnieżki u naszych południowych sąsiadów, możemy znaleźć doskonałą atrakcję dla całej rodziny — Spacer w chmurach, Czechy bardzo się postarały, aby ów atrakcja była całkowicie bezpieczna, mimo iż będziemy chodzić na wysokości koron drzew. Na długości całej trasy możemy podziwiać świat z tej niecodziennej perspektywy, a na finiszu czeka na nas 45-metrowa wieża widokowa. Gdy wejdziemy na jej szczyt i zaspokoimy już naszą ciekawość, możemy wybrać dość nietypowy sposób na powrót w dół — zjeżdżalnię w postaci rynny. Zjechać nią mogą zarówno dzieci, jak i dorośli.

Dostaniemy się do tej atrakcji samochodem, parking znajduje się tuż przy początku trasy. Miej na uwadze, że jest to popularny kierunek wycieczek, dlatego też sugerujemy przyjazd na miejsce tuż przed otwarciem ścieżki.

Dla fanów militariów

Srebrna Góra — wieś na Dolnym Śląsku może zaoferować nam jedyną w Polsce, a przy tym największą w Europie górską twierdzę obronną. Powstała około 1777 roku z rozkazu króla Prus i służyła jako zabezpieczenie dla zdobytego przez to Państwo Śląska.

Z wielu ciekawostek o tym miejscu warto podkreślić min. czas budowy, który trwał 12 lat, a szacowana liczba robotników biorących udział przy wznoszeniu murów oscyluje w przedziale od 4000 do 5000. Cały kompleks składa się z kilku fortów i bastionu. Będąc na miejscu mamy szansę na zwiedzanie z wykwalifikowanym przewodnikiem, warto skorzystać z tej fachowej i rzetelnej wiedzy.

Na miejscu nie ma problemu z parkowaniem, choć czasami jest tam tłoczno.

W sercu gór

Mały Staw w samym sercu Karkonoszy jest jedynym w swoim rodzaju miejscem w całym paśmie Sudetów. Jest to polodowcowe jezioro, które charakteryzuje się czystą i przejrzystą wodą, oczywiście nie można w żaden sposób w nie ingerować. A więc pływanie czy wrzucanie do niego czegokolwiek jest surowo zabronione. Nad jeziorkiem górują skalne ściany, które dają ogromne wrażenie przestrzeni.

Tuż przy stawie znajduje się schronisko Samotnia, możemy w niej odpocząć, zjeść i podziwiać otaczającą nas naturę.

Do Małego Stawu dostaniemy się z miejscowości Karpacz — Na piechotę oznakowanymi szlakami (około 4 godzin w jedną stronę) lub wyciągiem „Kopa”, z którego zostaje do pokonania około 40 min drogi niewymagającą ścieżką.

Dodano: 2019-07-26
Komentarze (0)
Dodaj komentarz