Bolków: jedyny taki zamek w Polsce!

Właściwie wiadomo o nim sporo, choć nie ma pewności, kto zainicjował jego powstanie. Nie zmienia to faktu, iż dzięki masywnej wieży dziobowej pozostaje on jedyną tego rodzaju budowlą w naszym kraju. Jeśli szukacie ciekawego miejsca na szybki wypad poza Szklarską Porębę, Bolków będzie znakomitym kierunkiem!


Wystarczy podjechać na pobliski parking, wyjść z samochodu i zwrócić oczy w kierunku kamiennej warowni, by przekonać się, że po pierwsze – jest niezwykle masywna, a po drugie – że wzniesiono ją na wzgórzu, dzięki czemu jest jeszcze bardziej niedosiężna. Najprawdopodobniej powstał za czasów księcia legnickiego Bolesława II Łysego, zaś rozbudował go jego syn, Bolko I. Od imienia tego drugiego wzięła się zresztą nazwa miejscowości, która jednak na przestrzeni dziejów zmieniała się (do Hain, przez Bolesłaus in Hayn, po Bolkenhain). Oczywiście, jak to z zamkami bywa, ten w dzisiejszym Bolkowie też zmieniał właścicieli i nie zawsze był jedynie obronny, gdyż swego czasu pełnił rolę skarbca.


Z pozoru wydawać by się mogło, że podziwiamy jedynie ruiny, pozostałości po dawnej świetności. Ale to nieprawda. Zamek w Bolkowie jest dość dobrze zachowany. I wciąż prezentuje się nadzwyczaj solidnie. Największe wrażenie robi tzw. wieża dziobowa, o owalnym kształcie i wysoka na ponad 25 metrów. Właśnie ona przesądza o wyjątkowości tutejszego zabytku, bowiem w Polsce nie ma innych przykładów podobnych rozwiązań.


Zamek można zwiedzać, ponieważ funkcjonuje w nim Oddział Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze. A z zamkowych murów można rozkoszować się uroczymi widokami na okolicę.

Dodano: 2014-01-13
Komentarze (0)
Dodaj komentarz