Branża hotelarska w Polsce w bardzo dobrej kondycji

Coraz większa liczba klientów obiektów hotelowych, rosnąca liczba miejsc noclegowych i kolejne inwestycje w nowe hotele – tak w skrócie wygląda stan tej branży w Polsce. Analitycy nie spodziewają się, aby w najbliższym czasie trend miał się zmienić – najprawdopodobniej kolejne lata dla hoteli będą jeszcze lepsze.

Hotelarstwo z bardzo dobrymi wynikami

Biorąc pod uwagę wzrost podaży na rynku hoteli, liderami w Polsce są Gdańsk, Warszawa i Katowice, natomiast pod względem wyników najlepszy jest Wrocław. Popyt na usługi hotelowe systematycznie rośnie, a spowodowane jest to m.in. zwiększającą się ilością podróży biznesowych oraz dynamicznie rozwijającą się turystyką. Główny Urząd Statystyczne opublikował dane za pierwszą połowę 2019 roku, z których wynika, że najliczniejszą grupę obiektów noclegowych stanowiły hotele, których liczba wzrosła w stosunku do tego samego okresu poprzedniego roku o 1,7 proc. i wynosiła 2 635. W omawianym okresie z obiektów noclegowych w Polsce skorzystało 16,1 mln gości, z czego 3,3 mln to klienci zagraniczni. Oznacza to wzrost zarówno liczby turystów ogółem, jak i tych spoza naszego kraju, odpowiednio o 6,1 proc. i 4,5 proc. Zdecydowana większość korzystających z bazy noclegowej wybierała hotele – postawiło na nie aż 12,6 mln turystów, czyli 78,2 proc. 3,5 mln klientów wybrało inne obiekty noclegowe, takie jak domy wycieczkowe, schroniska czy kempingi. W przypadku klientów zagranicznych zainteresowanie hotelami było jeszcze większe niż wśród Polaków. Aż 89 proc. z nich zatrzymało się w takich obiektach.

Wybór hotelu – na co zwracamy uwagę?

Polacy coraz więcej wydają na krajowe wycieczki i coraz częściej na miejsce noclegowe wybierają hotele – to wnioski, które płyną z badania przeprowadzonego przez portal Triverna.  Oto co jest najważniejsze dla respondentów przy wyborze noclegów:

 • wyposażenie pokoju – 49 proc.,
 • dostęp do internetu – 27 proc.,
 • parking – 26 proc.,
 • wyżywienie – 25 proc.,
 • lokalizacja – 14 proc.,
 • basen/sauna – 10 proc.,
 • udogodnienia dla dzieci – 9 proc.,
 • czystość w pokoju – 6 proc.,
 • cena – 4 proc.,
 • prywatna łazienka – 3 proc.,
 • akceptacja zwierząt – 1 proc.

Bardzo duże znaczenie dla klientów hoteli ma wyposażenie tych obiektów w nowoczesne technologie, co pokazują wyniki badania przeprowadzonego przez SW Research. Opinią dzielili się klienci korzystający z hoteli 4- i 5-gwiazdkowych. 60,3 proc. gości ocenia dostępne w nich sprzęty dobrze (60,3 proc.) albo bardzo dobrze (26,6 proc.). Najbardziej zauważalnym elementem wyposażenia w hotelach jest telewizor, który wskazało 87,6 proc. badanych. Coraz częściej klienci mają do dyspozycji nie tylko telewizory, które umożliwiają oglądanie ulubionych kanałów, ale również pozwalają zarządzać klimatyzacją, roletami czy oświetleniem. Goście zwracają także uwagę na dostępność klimatyzacji (87 proc.) i routera WiFi (75 proc.).

Zarówno telewizja, jak i internet cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem osób wynajmujących miejsca noclegowe. Żeby hotel mógł udostępnić klientom możliwość oglądania TV, musi nabyć niezbędne licencje. Łatwiejszym rozwiązaniem jest wybór oferty UPC, z której skorzystało już ponad 100 obiektów hotelowych w Polsce. Informacje na ten temat znajdują się na stronie: https://www.upc.pl/biznes/duza-firma/hotele/. Oferta uwzględnia m.in. prawa do odtwarzania programów telewizyjnych w pokojach hotelowych. Obejmuje też dopasowanie kanałów do potrzeb gości – mogą to być m.in. stacje zagraniczne. Firma może nie tylko dostarczyć odbiorniki TV, ale też zagwarantować ich montaż. Jeśli chodzi o internet, to wspomniane badanie pokazało, iż dla respondentów jest on ważniejszy nawet niż wyżywienie i parking. Usługa proponowana przez UPC obejmuje szybkość transmisji do 10 GB/s.

Świetlana przyszłość hotelarstwa?

Rynek hoteli wciąż się rozwija, a analitycy przewidują, że w kolejnych latach trend ten utrzyma się. Specjaliści wskazują, że w porównywaniu do Europy zachodniej w Polsce mamy wciąż zbyt mało miejsc noclegowych i niemal pewne jest, że będziemy mieli do czynienia z wieloma kolejnymi inwestycjami na tym rynku.


Dodano: 2020-02-25
Komentarze (0)
Dodaj komentarz