Czy pociągi powrócą do Karpacza?

Kiedyś był to najbardziej popularny sposób dotarcia turystów do Miasta pod Śnieżką. Dzisiaj, połączenie kolejowe Karpacza z resztą świata to tylko wspomnienie. W kwietniu 2004 roku trasę kolejową z Jeleniej Góry zlikwidowano a dworzec zamknięto.
Pojawiły się głosy, że władze gmin, przez które przebiegała linia, zamierzają rozebrać torowisko i w jego miejsce utworzyć ścieżkę rowerową. Jednak przeciwko takim pomysłom zaprotestowali ostro przedstawiciele lokalnej społeczności. Dzięki temu, do strategii rozwoju miasta utworzenie trasy rowerowej w miejscu kolejowej trakcji nie zostało wpisane.

Zawiązała się nieformalna grupa zwolenników przywrócenia połączeń kolejowych do Karpacza. Jej inicjatorzy postanowili wykorzystać do popularyzacji swojego pomysłu i zdobycia szerokiego poparcia przestrzeń elektroniczną. Założyli w tym celu na jednym z portali społecznościowych w internecie specjalny profil pod nazwą Pociągiem do Karpacza, Kowar i Mysłakowic.

Jak sami piszą, ich postulatem jest uruchomienie regularnych połączeń szynobusowych z Jeleniej Góry do Karpacza, przez Miłków, Mysłakowice i Łomnicę, a także uruchomienie turystycznej kolejki retro na trasie Kowary – Mysłakowice – Miłków – Karpacz.

Ostatnio pojawiło się światełko w tunelu, pozwalające mieć nadzieję, że w temacie przywrócenia połączenia kolejowego do Karpacza, być może coś się ruszy. Na początku czerwca w Karpaczu odbyła się, zorganizowana przez samorząd wojewódzki, konferencja kończąca projekt „Śnieżka”, którego celem było opracowanie koncepcji rozwoju turystyki w Euroregionie Nysa, w kontekście pasażerskiego transportu publicznego, w pasie transgranicznym: Bautzen – Gorlitz – Lubań – Jelenia Góra – Kamienna Góra. W wyniku realizacji projektu stwierdzono, że rozważyć należy reaktywację linii kolejowej Jelenia Góra – Karpacz, uznając ją za istotne połączenie lokalne, łączące miejscowości o znaczeniu turystycznym.

Czy za taką deklaracją pójdą jakieś decyzje i czyny – zobaczymy. Wygląda na to, że zarówno autorom raportu, jak i społecznym inicjatorom wychodzi to samo. Przywrócenie tych połączeń może wpłynąć pozytywnie na rozwój całego regionu i, co ważniejsze, może okazać się opłacalne z ekonomicznego punktu widzenia.

Ciekawi jesteśmy Państwa opinii w tym temacie.

Dodano: 2013-09-23
Komentarze (0)
Dodaj komentarz