Czy w Słowenii jest drogo? Przekonajmy się!

Dlatego też zaleca się wynajem samochodu lub wzięcie w podróż własnego auta. Z drugiej strony, nie da się ukryć, że Słowenia jest po prostu droga. 

Ile kosztują winiety w Słowenii?

Wszystko na temat słoweńskich winiet, możesz przeczytać tutaj: https://vignetteslovenia.si/pl/To renomowana strona, na której znajdują się wszelkie niezbędne informacje dotyczące kupowania winiet w Słowenii. Co więcej, strona ta pozwala od razu kupić winietę w jednej z dostępnych opcji. Mowa o winietach tygodniowych, miesięcznych oraz rocznych.

Cena winiety tygodniowej to prawie 24 euro. W przypadku winiety miesięcznej - prawie 39 euro. Roczna winieta to już koszt ponad 125 euro. Z drugiej strony, nie są to kwoty z kosmosu, biorąc pod uwagę fakt, że kara za brak winiety w Słowenii to aż 800 euro! Warto również wiedzieć, że obecnie nie ma już możliwości kupienia w Słowenii tradycyjnych winiet - honorowane są wyłącznie winiety elektroniczne. 

Ceny produktów w Słowenii - jest drogo!

Przez rosnącą w całej Europie inflację, ceny poszczególnych produktów rosną w zatrważającym tempie. W przypadku Słowenii, a więc jednego z najmniejszych krajów Europy, fakt ten jest dość mocno odczuwalny. Turyści odwiedzają to miejsce ze względu na piękne krajobrazy, morze, góry, urocze miasteczka, bajkowe zamki, jaskinie czy przepiękne jeziora. To prawdziwy raj dla miłośników podróży. 

Walutą obowiązującą w Słowenii jest euro. Ceny poszczególnych produktów względem tego, co możemy znaleźć w Polsce, zmieniają się wraz z kursem euro. Nie będą to jednak aż tak skrajne wartości. Przykładowo, chleb biały w Słowenii kupimy za około 4,80 zł (w przeliczeniu za 1 kg). Dużo droższy będzie chleb żytni (prawie 19 zł za 1 k). Bagietka 250 g kosztuje około 2,90 zł, a chleb tostowy ponad 6 zł. 

Ceny za owoce i warzywa są zbliżone do tych, które mamy w Polsce, choć w sezonie mogą być nawet o połowę tańsze. Warto mieć tego faktu świadomość. Piekielnie drogie jest za to mięso i nabiał. Za filet z piersi kurczaka 1 k zapłacimy nawet 10 euro, czyli prawie 50 zł (kurs euro 4,83 zł). Za masło 250 g zapłacimy niemal 12 zł. Bardzo droga jest też szynka (w przypadku drobiu za 1 kg, mowa aż o 11 euro!). 

Podczas jazdy samochodem musimy się zaopatrzyć w odpowiednie ilości wody. Za butelkę wody mineralnej o pojemności 1,5l zapłacimy na szczęście zaledwie 1,5 zł. Ceny za alkohol nie różnią się znacząco od tych, które znamy w Polsce. To samo tyczy się cen za paczkę papierosów. To ważne informacje, które powinna znać każda osoba, udająca się do Słowenii. 

Noclegi i restauracje - też nie jest kolorowo

Teraz przechodzimy do właściwie najdroższej części wyjazdu po Słowenii. Osoby, które zamierzają dużo zwiedzać samochodem, muszą zaopatrzyć się w dość pokaźny budżet na paliwo. Poza tym, Słowenia posiada drogie noclegi. Te z prywatną łazienką i blisko centrum w sezonie wakacyjnym to minimum 300 zł od osoby za noc. Nad morzem czy w miejscach bardzo turystycznym ceny mogą sięgać nawet 600 zł za noc (w najtańszej z możliwych opcji). 

Dość kosztowne są też obiady w restauracjach. Trzeba się przygotować na wydatek rzędu kilkudziesięciu euro za posiłek dla dwóch osób. W niektórych miejscach, zwłaszcza w stolicy Słowenii znajdziemy wprawdzie knajpy, w których zjemy dobry obiad za mniej niż 10 euro od osoby, ale w mniejszych miejscowościach będzie z tym naprawdę ciężko. Wino w restauracji to koszt około 4 euro za lampkę wina. Tyle samo zapłacimym za piwo. 

Podsumowując, Słowenia jest drogim, lecz niezwykle pięknym miejscem, które na pewno warto odwiedzić. Podróż samochodem pozwoli sporo zaoszczędzić - tym bardziej, jeśli na wyprawę weźmiemy sporo własnego jedzenia. 

Dodano: 2023-01-05 12:01:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz