Czym się kierować przy kupnie butów narciarskich?

Buty narciarskie to ważna inwestycja. Od nich głównie zależy komfort i - jak się okazuje - w dużym stopniu także bezpieczeństwo narciarza. Przed ich kupnem odpowiedz sobie na kilka pytań: Jaką długość mają moje stopy? Jakie są moje umiejętności techniczne? Jak często i w jakich warunkach uprawiam narciarstwo?

Muszą się podobać, to oczywiste. Kolor i design są ważne, wpływają na nasze samopoczucie, sprawiają przyjemność. Fajnie, jak buty pasują do reszty naszego narciarskiego ekwipunku. Planując zakup z pewnością i pod tym kątem przejrzysz ofertę producentów. Ale jeśli zależy ci na dokonaniu optymalnego wyboru, poświęć trochę czasu na analizę także innych parametrów.

Nie za duże, nie za małe

Tak, rozmiar ma znaczenie! Zapomnij, jaki nosisz na co dzień. Poświęć trochę czasu i dokładnie zmierz długość stóp, najlepiej obu, bo czasem znacznie się różnią. Jeśli zwykle marzniesz, weź pod uwagę grubość skarpety. Nowoczesne buty narciarskie posiadają wewnętrzny but wykonany z materiałów zapewniających komfort techniczny, ale niektórzy potrzebują do szczęścia jeszcze ciepłej skarpety. Warto też szukać dla siebie butów w swojej kategorii, producenci wzięli pod uwagę różnice anatomiczne stopy dziecka, kobiety i mężczyzny, dopasowali do tego także konstrukcję skorupy. Idealnym rozwiązaniem jest nowoczesny bootfitting, który oferują sklepy takie jak SnowShop.pl, dobierając buty spośród całej gamy butów narciarskcich dostępnych w sklepie: https://www.snowshop.pl/buty-narciarskie.

Nie za ciasno, nie za luźno

But narciarski musi być dobrze dopasowany do stopy, ściśle do niej przylegać, ale jej nie uciskać. Powinieneś czuć się komfortowo i stabilnie. Producenci właśnie temu poświęcają dużo uwagi. Na rynku dostępnych jest sporo modeli wyposażonych w technologię dopasowania wewnętrznego buta (Memory Fit), a nawet skorupy, indywidualnie do stopy narciarza. Systemy podwójnych klamer, rzepów i dźwigni mają za zadanie pomóc narciarzowi optymalnie dopasować but do stopy. Inne patenty pomagają eliminować nacisk w najbardziej narażonych na to miejscach. Dlaczego to jest takie ważne? Bo wpływa nie tylko na komfort jazdy, ale też na bezpieczeństwo użytkownika - zwiększa stabilność, pewność, kontrolę skrętu, zapewnia większy balans. A to wszystko przekłada się na bezpieczeństwo. Lepsze wyczucie buta gwarantuje większy stopień kontroli szybkości jazdy i zachowanie idealnej równowagi przy skręcie, minimalizuje ryzyko upadku czy kontuzji. Niektóre modele butów posiadają także regulację ruchomości i pochylenia górnej części skorupy, co bardzo przydaje się wtedy, gdy w narciarskich butach trzeba jednak kawałek podejść do wyciągu.

Nie za twardo, nie za miękko

Ważnym parametrem buta narciarskiego jest jego twardość, czyli flex. Im bardziej zaawansowany technicznie jest narciarz, tym twardszego buta potrzebuje. Jeżeli uprawiasz narciarstwo bardzo aktywnie, preferujesz jazdę sportową, dynamiczną, wybierasz trudniejsze trasy, strome, oblodzone stoki - wybierz buty twardsze. Tak samo, jeśli jesteś narciarzem o dużej masie. Natomiast jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z narciarstwem, swój poziom umiejętności technicznych określasz jako „początkujący” lub „średniozaawansowany”, pomyśl o butach miękkich. One „wybaczą” ci pewne (chwilowe, oczywiście) niedoskonałości techniczne. A co jeżeli jeździsz na nartach w różnych, zmieniających się warunkach - raz trudniejszych, raz łatwiejszych - i z roku na rok podnosisz swoje umiejętności? Producenci butów narciarskich wyszli naprzeciw takim potrzebom. Na rynku dostępne są modele wyposażone w proste systemy regulacji twardości buta, czyli w zależności od warunków czy stylu jazdy masz możliwość regulacji flexu, nawet o 10 punktów. Są to technologie pod nazwą np. Flex Frames czy Power Shift, które mogą być argumentem za tym, by wybrać wyższy, a co za tym idzie - droższy model butów narciarskich.


Dodano: 2018-11-14
Komentarze (0)
Dodaj komentarz