Dlaczego warto chodzić po górach?

Jak powiedział nasz wielki rodak i wielbiciel wędrówek-papież Jan Paweł II: „Góry dają człowiekowi, poprzez zdobywanie wzniesień nieograniczony kontakt z przyrodą – poczucie wewnętrznego wyzwolenia, oczyszczenia, niezależności.”

Góry cechują się jakąś niewiarygodną, magnetyczną siłą, która przyciąga do nich ludzi z najodleglejszych miejsc. Już przez jedno spojrzenie na ich majestat i potęgę, można „złapać bakcyla” i zakochać się w nich. Z tego powodu, każdego roku, tysiące mniej lub bardziej doświadczonych miłośników pieszych wycieczek, odwiedza różne pasma górskie. Pomysły na to gdzie wyjechać w góry znajdziesz na stronie https://nawakacje.eu.

Trekking poprawia kondycję i zdrowie

Jak każda aktywność fizyczna, górskie wędrówki są zdrowe dla naszego organizmu. Jest to sport dla każdego, na szlakach poradzą sobie zarówno osoby wysportowane, jak i te borykające się z nadwagą. Dla nich dodatkową korzyścią będzie to, że podczas spaceru z obciążeniem, jakim jest plecak, spalana jest duża liczba kalorii. Przebywanie w górach dotlenia oraz poprawia odporność. Może też zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób związanych z układem krążenia. Wysokość sprzyja także wyrobieniu kondycji, zwiększa się bowiem wydolność oddechowa a mięśnie stają się silniejsze i bardziej wytrzymałe.

Możliwość obcowania z przyrodą

Aktywny wypoczynek na łonie natury to najlepszy sposób na relaks dla każdego, kto ma dosyć miejskiego zgiełku. Świeże powietrze w połączeniu z wysiłkiem fizycznym wspaniale wpływa na zdrowie psychiczne, o które należy dbać tak samo jak o ciało. Dzięki panującej ciszy, można wsłuchać się we własne myśli, pobyć samemu ze sobą i po prostu cieszyć się życiem. Ale przede wszystkim czynnikiem, który przyciąga wędrowców w góry, są zniewalające widoki, jakich nie sposób ujrzeć na nizinach. Zapierające dech w piersiach panoramy pozwalają zapomnieć o trudnościach, które towarzyszyły nam na szlaku.

Góry kształtują charakter

Pokonywanie wszelkich trudności podczas trekkingu, wpływa na siłę naszą psychiczną. Niełatwe warunki atmosferyczne, pot, zmęczenie i obolałe stopy, z tym wszystkim musi sobie radzić piechur w górach. Jest to jeden z najtrudniejszych sprawdzianów dla naszego charakteru. Bywa że musimy pokonać własne słabości i lęki, a strach potrafi sparaliżować w najmniej oczekiwanym momencie. Wyzwania, z jakimi musimy się mierzyć w czasie wędrówki, owocują większą pewnością siebie w codziennym życiu. Kształcimy w sobie wolę walki i determinacje do osiągania określonych celów, a umiejętności te przenosimy na płaszczyznę zawodową.

Nawiązywanie i zacieśnianie znajomości

Wyjazd w góry z rodziną czy z grupą znajomych to doskonała okazja na lepsze poznanie się oraz poprawę relacji. Wspólne przygody oraz czas spędzony wspólnie podczas zdobywania szczytów są źródłem wielu wspaniałych wspomnień. A dzielenie przeżyć to najlepszy sposób na zbliżenie się do siebie. Na szlakach można również poznać wielu wartościowych ludzi, którzy podzielają naszą miłość do gór. Niejednokrotnie pomocną dłoń w trudnych momentach wyciągają do nas kompletnie obcy ludzie i tak zawiązują się niekiedy przyjaźnie na całe życie.

Dodano: 2020-12-03
Komentarze (0)
Dodaj komentarz