Dziesięć wskazówek, jak wybrać idealny plecak turystyczny

  • Karpacz
  • Blog
  • Dziesięć wskazówek, jak wybrać idealny plecak turystyczny

Wybieracie się na wakacyjną wyprawę? W takim razie z pewnością zastanawiacie się, jaki plecak wziąć ze sobą. Mamy kilka podpowiedzi jak wybrać plecak turystyczny idealnie dostosowany do potrzeb.

1. Kto będzie nosić plecak?

Zacznijmy od podstawowego rozróżnienia – w końcu budowa anatomiczna kobiety i mężczyzny (a także dziecka) jest zupełnie inna. Każde z nich potrzebuje innego plecaka. Liczy się tu nie tylko wielkość, ale inny rozstaw i szerokość systemu nośnego. Na przykład w kobiecym plecaku pasy nośne są grubsze, ale węziej rozstawione, a pas biodrowy jest w inny sposób dopasowany do kości miednicy.

2. Jak długa będzie wyprawa?

Od czasu trwania naszej wędrówki zależą gabaryty plecaka. Na krótką, kilkugodzinną wycieczkę wystarczy plecak o pojemności 20-30 litrów. Jeśli wybierasz się na całodzienną górską wyprawę, weź plecak o pojemności 35-35 litrów – zmieścisz tu nie tylko prowiant, ale i ubranie potrzebne w razie zmiany pogody. Plecak o pojemności 40-50 litrów sprawdzi się, jeśli będziesz wędrować przez parę dni i np. nocować w schronisku. Jeśli natomiast planujesz spać pod namiotem, przyda ci się plecak o największych gabarytach – 60-70 litrów.

 3. System nośny

Pas biodrowy i piersiowy pozwalają na to, by ciężar plecaka oparł się nie na naszym kręgosłupie, ale na biodrach – co jest dużo bezpieczniejsze. Dzięki systemowi regulacji możemy zamocować plecak tak, by rzeczywiście był dla nas wygodny.

Im cięższy plecak, tym bardziej pas biodrowy powinien być szerszy i solidniejszy, a wyprofilowana gąbka obejmować jak największą część kości biodrowej.

Pracę pasa biodrowego dodatkowo wspiera pas piersiowy oraz system mocowań.

 4. Kieszenie

Dodatkowe kieszenie i troczki to wybawienie, jeśli podczas wędrówki chcemy szybko po coś sięgnąć i nie przekopywać się przez wnętrze plecaka. Tu zmieścisz m.in. wodę, mapę, telefon komórkowy czy latarkę, a do troczków przymocujesz karimatę czy kijki.

Dobrym rozwiązaniem jest też często spotykany komin.

 5. Wentylacja

Nie o to nam chodzi, aby z każdej wyprawy wracać z mokrymi plecami. W dobrych plecakach nie tylko szelki i pas biodrowy są pokryte oddychającą siateczką. W małych i średnich plecakach mamy z tyłu siatkę dystansującą (przez to wnętrze plecaka trochę się zmniejsza),a w większych – układ wypukłych paneli, o które opierają się nasze plecy. W przestrzeniach między panelami powietrze może swobodnie przepływać.

 6. Materiał

Materiał musi być solidny, szczególnie na spodzie plecaka, który najczęściej narażony jest na przetarcie. Producenci często stosują tutaj poliamid, dodatkowo wzmocniony teflonem. Dzięki temu nawet jeśli nieopatrznie położymy plecak na wilgotnym podłożu, nasze rzeczy nie nasiąkną niepożądanymi płynami.

Wytrzymały materiał jest odpowiednio cięższy, ale z drugiej strony dobry plecak to inwestycja na lata.

Jednak podstawowa rzecz, na którą warto zwrócić uwagę, to szwy. Koniecznie sprawdźcie, czy są wykonane z mocnej nici. Zbyt słabe mogą się przerwać pod pływem ciężaru.

plecak turystyczny

 7. Pokrowce przeciwdeszczowe

Producenci dbają o jakość materiału, jednak dobrze, aby plecak posiadał pokrowiec przeciwdeszczowy. Wiele z nich posiada je w zestawie. Pomogą podczas wędrówki w ulewnym deszczu, który latem może się pojawić ni stąd ni zowąd. Ważne, aby pokrowiec zakrył nie tylko plecak, ale też to, co macie przytroczone na zewnątrz.

 8. Dodatkowe elementy

W wielu plecakach są specjalne kieszenie, w których można trzymać bidon z wodą. Ciekawym rozwiązaniem jest camelbak, który poprzez specjalną rurkę pozwala na picie wody bez konieczności ściągania plecaka.

Przypatrz się również zamkom: podczas pakowania łatwiej Ci będzie zapiąć te, które są prowadzone w linii prostej niż po łuku.

9. O czym jeszcze pamiętać?

Przymierzając plecak, postaraj się o jego obciążenie, dopasuj system nośny, sprawdź, czy wszystkie taśmy swobodnie się przesuwają, jak działają zamki i klamry, czy nic cię nie uwiera. Zastanów się, jakie dodatkowe praktyczne umocowania będą Ci potrzebne. Dowiedz się też, jak długą gwarancję oferuje producent.

10. A może dwa plecaki?

Zakup jednego dużego plecaka, w którym zmieścicie wszystko, co jest potrzebne na wyjazd i drugiego mniejszego, potrzebnego na jednodniową wyprawę w góry czy kilkugodzinne spacery po mieście też dobrze zda egzamin.

Sporo tego? Pewnie tak, ale z drugiej strony plecak turystyczny podczas wyprawy ma być dla nas wsparciem, a nie obciążeniem. Zachęcamy do wizyty w sklepie Addnatre.pl (https://www.addnature.pl/wyposazenie/plecaki/)– na pewno znajdziecie coś dla siebie.

 

Dodano: 2022-07-25 09:49:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz