Ferie zimowe w górach – najważniejsze zasady bezpieczeństwa w górach

 • Karpacz
 • Blog
 • Ferie zimowe w górach – najważniejsze zasady bezpieczeństwa w górach

Zima w pełni a ferie zimowe się rozpoczęły. Już wszystko masz zorganizowane a dzieciaki nie mogą się doczekać wyjazdu w góry. Wystarczy tylko spakować walizki, zabrać sprzęt narciarski i w drogę. By ten czas upłynął na radosnej zabawie i nie doszło do przykrych niespodzianek, warto pamiętać o kilku istotnych zasadach bezpieczeństwa.

Bezpieczeństwo na stoku

Komitet Prawniczy Między narodowej Federacji Narciarskiej FIS przygotował specjalny „Między narodowy dekalog Narciarza”, będący zbiorem zasad zachowania na stoku, który dotyczy wszystkich uczestników niezależnie od umiejętności, czy kraju w jakim się znajdujemy. Dotyczą one między innymi:

Względu na inne osoby - należy jeździć tak, by nie stanowić zagrożenia dla innych narciarzy.

Panowania nad szybkością i sposobem jazdy - pamiętaj, że prędkość zjazdu musi być dostosowana do umiejętności, trudności trasy oraz panujących na stoku.

Wybór toru jazdy - zaczynając zjazd wybierz taką trasę by nie przeszkadzać innym uczestnikom, którzy się już na niej znajdują.

Wyprzedzania - niezależnie, z której strony wyprzedzasz innego uczestnika nie utrudniaj mu swobody ruchu czy możliwości manewru.

Przestrzegania znaków narciarskich - ustawionych na trasach i tak jak na drodze, muszą być bezwzględnie przestrzegane.

Zostały przedstawione również zasady mówiące o zatrzymywaniu się, podchodzenia i schodzenia na nogach, czy zachowaniu się podczas wypadku. By przygotować się na takie sytuacje, warto nie tylko pamiętać o zasadach, lecz również posiadać odpowiednie ubezpieczenie.

Zasady bezpieczeństwa podczas wycieczek

Wyjeżdżając na zimowe ferie, nie tylko spędzamy czas na stoku, lecz również chętnie wybieramy się na wycieczki. Jednak by nie trzeba było wzywać GOPRu i tu należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

Przygotowując się na wycieczkę pamiętaj o wybraniu takiej trasy, która będzie dostosowana do kondycji najsłabszych lub najmłodszych jej uczestników, a czas przejścia oblicz tak by wrócić przed zmrokiem. Zobacz jakie warunki panują na niej zimą i czy w jest w ogóle dostępna. Pamiętaj, że śnieg, czy lód znacznie utrudniają wędrówkę. Należy również pamiętać o odpowiednim, ciepłym ubraniu, oraz ciepłych, wygodnych i dostosowanych do takich warunków butach.

Koniecznie sprawdź informację o zagrożeniu lawinowym oraz pogodę.

Co należy ze sobą zabrać:

 • mapę i kompas,
 • termos z ciepłą herbatą i pożywne batoniki lub inne łatwe to zabrania produkty bogate w węglowodany, białko i tłuszcze,
 • dodatkową odzież ochronną,
 • odpowiedni sprzęt dopasowany do utrudnień w terenie np. kijki trekkingowe czy rakiety śnieżne,
 • zapisz w telefonie numery alarmowe i numer GOPR,
 • warto również zaznaczyć dokładnie na mapie znajdujące się na trasie i w jej pobliżu schroniska.

Przed wyruszeniem w trasę warto również zostawić komuś informację dokąd się wybieramy.

O czym pamiętać podczas wędrówki:

 • nie zmieniaj trasy wycieczki, jeśli okaże się, że z powodów trudnych warunków jest to koniecznie, powiadom o tym kogoś,
 • poruszaj się oznakowanymi szlakami, jeśli jesteś w terenie, gdzie masz do wyboru trasę letnią i zimową, wybierz tą dostosowaną do pory roku, oraz zwracaj uwagę na tablice ostrzegawcze na szlaku,
 • jeśli zgubiłeś szlak postaraj się wrócić do punktu, który kojarzysz.

Góry zimą są niezwykle piękne ale również niebezpiecznie. Warto o tym pamiętać, by wspaniała przygoda nie skończyła się przykro.

Dodano: 2022-01-18 11:32:00

Komentarze (2)
Anonim
19.01.2022 08:47

Ostatnie wydrzenia w Tatrach szczególnie upewniły mnie, że góry to nie żarty. Uważajcie na siebie!

Anonim
19.01.2022 17:13

Najgorsze są osoby zjeżdzające na jabłuszkach, totalny brak wyobraźni

Dodaj komentarz