Jak dbać o samochód, aby służył nam jak najdłużej

Wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez samochodu. Pojazd ten często jest jedynym możliwym środkiem transportu do pracy, na uczelnię czy na zakupy, zwłaszcza, jeśli mieszkamy na peryferiach miasta. Samochód to również spora inwestycja, dlatego warto dbać o niego podczas codziennego użytkowania i serwisować zgodnie z zaleceniami producenta, aby posłużył nam jak najdłużej.

Silnik - serce samochodu

Kluczową kwestią w zakresie utrzymania naszego pojazdu w dobrej formie jest dbanie o jego silnik. Ważne, aby zadbać o zminimalizowanie tarcia pomiędzy metalowymi elementami. Istotne jest również utrzymanie optymalnej temperatury silnika, gdyż jego przegrzanie może być dla niego niebezpieczne. Aby więc ten element samochodu zachował jak najdłuższą żywotność, należy stosować jak najlepszej jakości olej oraz regularnie go wymieniać co 10-15 tysięcy przejechanych kilometrów bądź raz do roku. Warto pamiętać, że olej smaruje nie tylko silnik, ale również łożyska turbosprężarki oraz napinacze pasków. 


Układ paliwowy

Kolejnym z elementów samochodu, który wymaga naszej szczególnej uwagi, jest układ paliwowy, a w szczególności filtr powietrza, który należy regularnie wymieniać. Jeśli będzie on zużyty, może dojść do ograniczenia dopływu tlenu do komory spalania, jak również do przedostawania się różnego rodzaju zanieczyszczeń do cylindrów. Pamiętajmy również o tankowaniu tylko na stacjach należących do zaufanych dystrybutorów, gdyż złej jakości paliwo może doprowadzić do uszkodzenia wtryskiwaczy i związanej z tym kosztowną naprawą.


Układ chłodzenia 

To, w jakiej kondycji znajduje się układ chłodzenia, rzutuje na działanie silnika. Należy kontrolować wskaźnik temperatury cieczy chłodzącej, gdyż w sytuacji, gdy dojdzie do jej zagotowania, istnieje ryzyko przegrzania silnika, a nawet uszkodzenia jednostki napędowej. Płyn chłodniczy powinien być wymieniany co ok. 40-50 tysięcy przejechanych kilometrów. 


Układ hamulcowy

Trudno pominąć ten element na naszej liście, gdyż jest on istotny nie tylko z punktu widzenia kondycji naszego pojazdu, ale również, a raczej przede wszystkim, dla naszego bezpieczeństwa. Niezbędne jest więc regularne wymienianie klocków hamulcowych oraz tarcz, a także wymiana płynu hamulcowego co ok. 2 lata lub co 50 tysięcy przebytych kilometrów.


Przeglądy zawieszenia

Aby nasz samochód służył nam długo i bezawaryjnie, warto systematycznie dokonywać przeglądów zawieszenia. Jeśli któryś z jego elementów wymaga wymiany lub naprawy, należy natychmiast się tego podjąć. W przeciwnym razie może to doprowadzić do przeciążenia innych podzespołów, które nie będą działać prawidłowo lub również ulegną uszkodzeniu. 


Układ przeniesienia biegów i skrzynia

Na koniec jeszcze kilka słów na temat układ napędowego. Konieczne jest regularne smarowanie oraz wymiana oleju przekładniowego. Manualną skrzynię biegów należy serwisować co ok. 80-100 tysięcy kilometrów, natomiast automat nawet częściej. Natomiast nie sam serwis o smarowanie zapewnia temu prawidłowe funkcjonowanie. Dużo zależy bowiem od naszej techniki jazdy. Płynna jazda, unikanie gwałtownych przyspieszeń i hamowania przedłuży jego żywotność i uchroni przed zbyt wczesnym zużyciem sprzęgła, skrzyni biegów, a także samego silnika.


Dbając o nasz pojazd każdego dnia, pilnując terminów przeglądów i serwisowania, a także reagując na wszelkie, nawet najmniejsze usterki zapewnimy mu doskonałą, bezawaryjną eksploatację przez wiele lat. Pamiętajmy, że naprawa czy wymiana usterek jest czasem kilkukrotnie wyższa niż profilaktyczny przegląd samochodu.


Artykuł napisany przy współpracy z serwisem pożyczkowym Wandoo.pl

Dodano: 2020-01-24
Komentarze (0)
Dodaj komentarz