Jak podróżować tanio i owocnie? (TRANSPORT)

Pod wieloma względami kwestia wyboru najbardziej ekonomicznego środka transportu przypomina problem taniego noclegu. Tutaj również liczy się wiedza, spryt i nieco szczęścia.

Przede wszystkim musimy sprawdzić, jakie są możliwości dotarcia do miejsca destynacji. Trzeba pamiętać, że oprócz samolotów, autokarów, aut, pociągów, istnieją jeszcze inne alternatywy – np. statki. Jeśli już wiemy, co jaki rodzaj środka lokomocji dociera do miejsca, do którego chcemy się dostać, możemy liczyć np. na łut szczęścia i tanio kupić bilety lotnicze. W tej materii wszystko zależy od przewoźnika oraz fartu, czy trafimy akurat na atrakcyjne stawki. Ale jeśli nie chcemy jedynie czatować na okazje, albo też mamy niewiele czasu na zorganizowanie wyjazdu, polecam kilka innych sposobów na tani dojazd.

Do wielu miejsc docierają pociągi. Nie są najtańsze, lecz często nie zdajemy sobie sprawę, że bilety mogą kosztować nas mniej, dużo mniej. A wystarczy po prostu pobuszować po stronach internetowych przewoźników. Dwaj najwięksi w Polsce, Przewozy Regionalne oraz Intercity, oferują wiele korzystnych możliwości. Przykładem są karnety umożliwiające przejazdy bez limitu w ciągu np. weekendu albo tańsze bilety na wybranych odcinkach specjalnych. To dotyczy Polski. W przypadku podróży zagranicznych, można taniej kupić bilet jeśli odbywa się to z dużym (ok. miesięcznym) wyprzedzeniem. Przykładowo: za 19 euro można pojechać z Wrocławia do Berlina, a np. od 29 euro z Warszawy do Amsterdamu.

Jeszcze ciekawszą, choć droższą opcją jest oferta InterRail. Mało kto o niej wie, a jest naprawdę atrakcyjna. Na takim bilecie możemy objechać pociągiem niemal cały kontynent! Bilet taki jest ważny w zależności od wybranego terminu (np. 5 lub 10 dni podróżowania) oraz zakresu terytorialnego (są oferty na 3 kraje, jak i tzw. Global, czyli umożliwiające jazdę po całej Europie z przewoźnikami, które biorą udział w ofercie). Minusem jest to, że nie obowiązują jedynie w kraju wyjazdu, czyli w naszym przypadku w Polsce.

Coraz taniej można także podróżować autokarami. Wiele jest firm przewozowych, które aktywnie działają w Internecie. I oferują niejednokrotnie niskie ceny. Poza tym zawsze warto poszukać biletów na aukcjach czy specjalnych portalach.

Inną opcją jest z kolei tzw. carpoooling. Na specjalnej stronie internetowej użytkownicy zamieszczają ogłoszenia, w których oferują wspólny przejazd autem do danej miejscowości albo takie, w których szuka się konkretnego przejazdu. Ceny są zwykle niższe niż np. pociąg czy autokar, a przy tym samochodem można dotrzeć szybciej do miejsca przeznaczenia.

Jak widać opcji jest znacznie więcej niż się wydaje. Wystarczy nieco poszukać.

Dodano: 2013-11-04
Komentarze (0)
Dodaj komentarz