Jak powinna wyglądać strona internetowa dla pensjonatu górskiego?

Jeżeli posiadasz pensjonat lub jesteś w trakcie jego otwierania mam dla Ciebie wartościowe informacje dotyczącego tego jak dzisiaj w dobie booking i trivago powinna wyglądać Twoja strona internetowa. Przez ostatnie lata świat internetu dość mocno się zmienił. Ewoluował, a Ci którzy nie nadążają ze zmianami muszą pożegnać się z zyskami płynącymi z niego. Wyżej wymienione portale dały szansę jednym ale zabrały drugim lub utrudniły życie. 

W ostatni weekend przygotowywałem się do pewnego szerszego artykułu dotyczącego stanu e-commerce w Polsce. Udało mi się spotkać z jednym z pracowników studia Design Cart. Jako że sam mieszkam w Piechowicach nie omieszkałem porozmawiać o prezentacji obiektów noclegowych w internecie. Dzisiaj częścią informacji podzielę się z wami.

Zacznijmy od tego że tak jak w życiu realnym tak i w świecie polskiego internetu zaczyna dominować jakość. Jesteśmy znacznie bogatszym społeczeństwem niż 10 lat temu, czas to zrozumieć i dostosować się. Samo dostosowanie ceny to za mało. Należy zwrócić uwagę że jeżeli chodzi o ceny noclegów i ich stosunek jakości do ceny to z naszych sąsiadów unijnych żaden nam nie dorównuje.

Strona internetowa jak i zresztą cały obiekt powinna mieć swój niepowtarzalny charakter. U klienta powracającego ma wywoływać przyjemne zamyślenie, przywołać wspomnienia dobrze spędzonego czasu. Szata graficzna powinna potęgować charakter miejsca, współtworzyć go. Tak samo robi się w przypadku kreowania marki. Wszystko ma spójny unikalnych charakter wyróżniający daną markę od konkurencji.

Jakie elementy obowiązkowo powinny się znaleźć na stronie internetowej pensjonatu?

Zaczniemy od strony startowej, która powinna nawiązywać praktycznie do każdego działu, powinna być swego rodzaju rozkładówką tego co znajdziemy na stronie internetowej. W serwisie dla pensjonatu powinna znaleźć się informacja o samym obiekcie, gdzie się znajduje, jakie atrakcje znajdują się w najbliższej okolicy wraz z odległościami. Na stronie „o nas” powinny znaleźć się również ogólne zasady panujące w pensjonacie.

Kolejnym elementem jest prezentacja pokoi jakimi dysponujemy. Dział ten na naszej stronie powinien być wykonany w formie katalogu. Dobrym przykładem jest tutaj portal Booking. Mamy listę obiektów, w naszym przypadku pokoi gdzie na każdym bloku reprezentującym pokój znajdziemy zdjęcie, cenę, najważniejsze cechy. Warto tu zwrócić uwagę na ceny. Ceny muszą być. Zapytanie telefoniczne nie wchodzi w grę, szybciej klient znajdzie stronę obiektu na której będzie mógł rozplanować od strony finansowej swój wyjazd.

Karta pokoju powinna zawierać szczegółową galerię i tutaj dobrym przykład jest również portal Booking. Warto też publikować opinie, a cechy wiązać z reprezentującymi je ikonami. Każdy pokój powinien mieć dobry opis podkreślający dobre cechy danego obiektu. Zdjęcia na stronę internetową powinniśmy zlecić komuś kto na tym się zna. Mają przedstawiać pokój co najmniej tak dobrze jak wygląda w rzeczywistości. Zdjęcia powinny mieć odpowiednią ostrość i prezentować charakter związany z naszą markę, którą chcemy przecież zbudować. Booking wygrywa między innymi przez świetnie rozplanowany opis obiektów. Otwierając kartę z obiektem wiemy od razu co jest w pobliżu, ile jest do wyciągu narciarskiego, jakie są cechy obiektu oraz jakie ma wyposażenie. Spróbuj przełożyć te cechy na znane ci strony pensjonatów – nie znajdziesz takich, na takich stronach ciężko w ogóle o cennik, a co dopiero takie informacje czy jest żelazko.

Karta pokoju powinna posiadać jeszcze jeden ważny element, podnoszący znacząco jakość obsługi. Pracownik Design Cart zwrócił uwagę że wielu właścicieli unika ich ze względu na nie chęć klientów do płacenia online za pobyt w obiekcie. To nie prawda. Daj klientom wybór. Jest to możliwość rezerwacji miejsca i to najlepiej z możliwością płatności online. Rezerwacja daje klientowi pewność że pokój będzie czekał dla niego, a zarezerwować może późnym wieczorem po pracy. Tak, ludzie którzy podróżują na co dzień ciężko pracują w ciągu dnia. Płatność online to dla klienta przypieczętowanie umowy, dla ciebie to pewność że pokój się sprzedał. Na stronie powinny znaleźć się dwie możliwości opłacenia obiektu. Częściowego czyli przedpłaty oraz całościowego.

Idź w opinie. Publikuj na swojej stronie referencje swoich klientów. Jeżeli większość z nich jest zadowolona to powinieneś się tym pochwalić z innymi. Wielu nie zdecydowanych klientów korzysta z opinii już doświadczonych klientów.

Na stronie internetowej stworzonej dla pensjonatu powinna znaleźć się również ogólna galeria prezentująca najbliższe otoczenie w którym znajduje się pensjonat, oraz sam budynek. Dla wielu pokój to za mało by spać w danym miejscu. Liczy się również okolica oraz widoki. Zawsze skupiaj się na pozytywnych aspektach swojej lokalizacji i prezentuj je za pomocą odpowiednich zdjęć.

Kolejnym elementem który musi się znaleźć na stronie internetowej to strona kontaktowa. Na stronie kontaktowej powinny znaleźć się szczegółowe dane adresowe oraz kontaktowe. Standardem obecnie jest posiadanie dodatkowych elementów takich jak formularz kontaktowy czy mapka Google.

Ostatni element który opiszę nie jest związany bezpośrednio ze stroną internetową ale jest niezbędnym elementem prezentacji firmy w sieci. Jest nim profil na mediach społecznościowych. Im powinieneś poświęcić równie dużo uwagi co samej stronie, a nawet więcej. Zwłaszcza jeżeli o częstotliwość publikowania treści. Dzięki mediom społecznościowym możesz zwiększyć ilość odwiedzin na swojej stronie poprzez promowanie postów, możesz budować społeczność wokół swego obiektu co jest niezbędnym elementem budowania marki.

Strony internetowe pensjonatów, małych hoteli dalej mogą dla nas zdobywać klientów. Zmieniły się nie co warunki w jakich działają. Zmieniły się również metody promowania firm. Wszystko sprowadza się do przejście przez granicę odpowiedniej jakości oraz budowania swej własne marki i dbania o nią.


Dodano: 2020-02-24 14:20:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz