Jak przygotować się do wyjazdu w góry?

Zadbanie o bezpieczeństwo to podstawa

Wyprawa w góry to doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu. Zanim wybierzemy się na wycieczkę, musimy odpowiednio zadbać o swoje bezpieczeństwo. W ten sposób zwiększy się szansa, że górska przygoda nie zakończy się jakąś przykrą sytuacją. Należy jednak pamiętać, że nie da się uniknąć wszystkich nieprzyjemnych wydarzeń. Dlatego też przed wyjazdem warto wykupić ubezpieczenie NNW, które stanowi zabezpieczenie w razie nieszczęśliwych wypadków. W górach dość łatwo np. o złamanie czy zwichnięcie. Nawet polisa nie sprawi, że się ich uniknie, jeśli jednak dojdzie do takich urazów, można liczyć na wsparcie finansowe, które pomoże np. w opłaceniu prywatnego leczenia u specjalisty czy rehabilitacji. Wybierając ubezpieczenie, trzeba zapoznać się z dostępnymi opcjami i pakietami dodatkowymi, a następnie wybrać rozwiązanie najlepiej dostosowane do swoich potrzeb.

Wybierając się w góry, należy też zrobić wszystko, aby zminimalizować ryzyko niebezpiecznych sytuacji. Najważniejsze, aby mierzyć siły na zamiary. Warto więc dokładnie zaplanować wycieczkę i jej trasę, by była dostosowana do naszych aktualnych możliwości fizycznych. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

Przed wyprawą musimy na bieżąco sprawdzać warunki pogodowe. W górach zmieniają się one bardzo szybko, dlatego trzeba zachować pewną dozę elastyczności. Jeśli pogoda zapowiada się bardzo źle, lepiej w ogóle zrezygnować z wycieczki. Oprócz tego powinniśmy się odpowiednio ubrać (najlepiej na cebulkę). Przed wyruszeniem na wycieczkę w góry warto też poinformować kogoś o planowanej trasie swojej wędrówki.

Co zabrać ze sobą w góry?

Na wycieczkę w góry należy zabrać odpowiedni ekwipunek. Zwiększy on zarówno bezpieczeństwo, jak i komfort wyprawy. Trzeba więc odpowiednio skompletować go przed wyjazdem. W plecaku, który zabieramy na szlak, powinny znaleźć się przede wszystkim:

  • turystyczna miniapteczka zawierająca m.in. plastry, opatrunki, elastyczną opaskę, środki przeciwbólowe, koc ratunkowy oraz płyn dezynfekujący;
  • mapa okolicy (w formie papierowej);
  • naładowany telefon z zapisanymi numerami alarmowymi do GOPR (w przypadku wizyty w Tatrach również do TOPR);
  • powerbank;
  • kurtka przeciwdeszczowa i przeciwdeszczowy pokrowiec na plecak;
  • dokumenty;
  • pieniądze;
  • nawilżane chusteczki;
  • krem z filtrem i okulary przeciwsłoneczne;
  • latarka.

Ruszając w góry, trzeba też zabrać ze sobą prowiant. Dobrze jest przygotować kanapki i drobne przekąski (np. batony lub suszone owoce),a także odpowiednią ilość niegazowanej wody lub termos z ciepłą herbatą.

Dodano: 2021-10-25 14:50:00

Komentarze (1)
Anonim
27.12.2021 12:32

Przede wszystkim należy zabrać zdrowy rozsądek. Po tych wypadkach w Tatrach aż strach gdziekolwiek iść :(

Dodaj komentarz