Jak przygotować się na pobyt w górach?

W sezonie zimowym, kiedy śnieg pokrywa górskie zbocza, warto zadbać o dokładne przygotowanie się na pobyt w górach. O zawartość plecaka czy walizki należy zatroszczyć się szczególnie, kiedy planujemy wycieczki po szlakach czy szaleństwo na stoku. Również w sezonie letnim nie ominie nas konieczność dokładnego przygotowania. Co warto ze sobą zabrać, a o czym nie zawsze pamiętamy?

1. Odzież
Podstawą wyposażenia jest odzież chroniąca ciało przed śniegiem i mrozem. Warto zaopatrzyć się w spodnie narciarskie z ortalionu, który sprawia, że śnieg nie przykleja się do nogawek. Przydatne są również doszywane do nogawek ściągacze, które sprawiają, że spodnie ciasno osłaniają but i tym samym zabezpieczają stopy przed kontaktem z wpadającym podczas chodzenia śniegiem. Zadbać powinno się także o kurtkę. Należy pamiętać, że kurtki puchowe nie są wskazane, ponieważ ruch sprawia, że w nich bardzo łatwo o przegrzanie organizmu. Zamiast kurtki puchowej warto zdecydować się na taką z oddychającego materiału. Aby pozostałe części garderoby wywiązywały się ze swoich funkcji ważne jest zadbanie o odpowiedni dobór bielizny. Materiały bawełniane szybko wchłaniają wilgoć. Gdy spocimy się podczas wysiłku, bielizna bawełniana nie odparuje wilgoci i będziemy zmuszeni zmieniać ją co kilka godzin. Podczas wycieczek pieszych przyda się także odzież chroniąca przed deszczem. Godne polecenia się peleryny z ortalionu, które zajmują tylko tyle miejsca co mapa. Na stoku łatwo jest także przemrozić sobie stopy. Przydatne będą termoaktywne skarpety, najlepiej wykonane z materiału niwelującego możliwości obtarcia. Źle dopasowane skarpety mogą powodować ucisk, a w konsekwencji bolące pęcherze.

2. Przydatne drobiazgi: mapa, apteczka, scyzoryk
Wybierając się na szlak, powinno się zawsze mieć przy sobie zalaminowaną mapę terenu, która nie przemoknie na deszczu. Mapa jest przydatna również wtedy, kiedy swój czas planujemy spędzić w mieście, a nie znamy go zbyt dobrze. W naszej apteczce znaleźć powinny się: plastry opatrunkowe, koc termiczny, podstawowe leki przeciwbólowe, chusta do unieruchomienia kończyn, żel na stłuczenia. Przydatny może okazać się także krem ochronny do twarzy, aby uniknąć odmrożenia podczas mrozu lub silnego wiatru. W razie konieczności długiego pobytu na szlaku, kiedy jesteśmy zmuszeni przygotować sobie posiłek w polowych warunkach , dobrze jest mieć przy sobie scyzoryk. Pozwoli on nam na łatwe otwarcie konserw i puszek. Sprawdzi się także w roli śrubokręta czy korkociągu.

3. Ubezpieczenie od górskich wypadków
Wędrówki po górach, jazda na nartach czy wspinaczka to sporty, których uprawianie często niesie ze sobą poważne wypadki. Jeśli skręcimy kostkę na szlaku, jedyną drogą powrotu z gór jest droga powietrzna – helikopterem Górskiego Pogotowia Ratunkowego. Koszty takiej akcji pomocy pokrywa ubezpieczyciel. Jeśli jednak nie zdecydowaliśmy się wykupić odpowiedniego pakietu ubezpieczeń, za pomoc będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni.

4. Aparat fotograficzny
Z górskiej wędrówki warto przywieźć pamiątki, które przypomną nam o mile spędzonym czasie. Na rynku dostępny jest sprzęt fotograficzny przeznaczony specjalnie do robienia zdjęć w górach. Aparaty takie są fachowo uszczelniane i zaprojektowane tak, aby zmieściły się w kieszeni. Wiele aparatów przeznaczonych do użytku w ekstremalnych warunkach, posiada funkcję stabilizacji obrazu, szczególnie przydatną, kiedy nie mamy czasu na ciągłe zatrzymywanie się podczas wycieczki.

5. Ochrona przed słońcem
Bez względu na rodzaj wybranego wypoczynku i porę roku warto zabezpieczyć naszą skórę przed słońcem. Ośrodki górskie położone są powyżej poziomu morza, więc słońce dociera tutaj szybciej. Podczas intensywnego wysiłku na szlaku często nie czujemy, jak bardzo opala się nasza skóra. Łatwo o oparzenia słoneczne. Pamiętajmy, że zimą promienie odbijają się od białego śniegu i działają na skórę jeszcze mocniej.

Dodano: 2013-03-08
Komentarze (0)
Dodaj komentarz