Jak ubrać się wychodząc w góry?

Aby spacer w górach przynosił jak najwięcej satysfakcji i przyjemności, należy się do niego odpowiednio przygotować. Oprócz odpowiedniej ilości jedzenia i napojów warto również ubrać się komfortowo i ciepło. Pogoda w górach jest nieprzewidywalna i potrafi się błyskawicznie zmienić. Szczególnie dokuczliwe są silne wiatry oraz opady deszczu, które mogą skutecznie utrudnić całą wyprawę. Przed rozpoczęciem wspinaczki powinno się sprawdzić aktualne prognozy pogody, aby uniknąć przykrych rozczarowań.

Elementy odzieży górskiej

Niezależnie od długości wędrówki, najistotniejszą rzeczą są buty, które powinny charakteryzować się nie tylko solidną konstrukcją, ale również stosunkowo niską wagą zapewniającą komfort użytkowania. Najlepsze są grube, antypoślizgowe podeszwy, które skutecznie amortyzują wszystkie nierówności napotkane na drodze. Warto również zadbać o skarpetki. Należy wystrzegać się włókien syntetycznych, włókien poliestrowych i poliamidowych. Najlepszym wyborem będą trekkingowe modele odprowadzające wilgoć na zewnątrz buta, dzięki czemu stopa wędrowca nawet po kilkugodzinnej podróży pozostaje sucha.

Kolejnym elementem jest odzież wierzchnia. Podczas wędrówek w sezonie letnim najlepszym rozwiązaniem będzie bluza, która z jednej strony zapewnia przyjemne ciepło w razie spadku temperatury, z drugiej zaś można ją szybko ściągnąć i zapakować do plecaka. Gdy prognozy meteorologiczne nie zapowiadają deszczu, szczególnie polecane są modele bawełniane, które charakteryzują się wysokim komfortem użytkowania oraz niską wagą. Osoby wędrujące po górach, często wybierają bluzy z kapturem, który w razie potrzeby ochroni głowę przed zimnym wiatrem (zobacz modele pod adresem: https://desportivo.pl/pl/c/Bluzy/9). Dobrym pomysłem jest zakup modelu ze ściągaczami zarówno na rękawach, jak i na dole bluzy. Takie rozwiązanie sprawia, że odzież nie przesuwa się zbytnio nawet podczas szybkiego marszu. W przypadku lekkiego deszczu, lepszym wyborem będą modele, w skład których wchodzą syntetyczne włókna, niechłonące wilgoci.

Wybór spodni jest równie istotny. Należy wystrzegać się sztywnych materiałów takich jak jeans, szczególnie w przypadku długich wędrówek. Elastyczne tkaniny gwarantują zdecydowanie większy komfort oraz eliminują ryzyko wystąpienia otarć na skórze do minimum.

Osoby z małym doświadczeniem często zapominają o nakryciu głowy, które powinno być obowiązkowym elementem odzieży górskiej. W sezonie letnim, zwłaszcza w dolinach, jest niezwykle gorąco. Nieosłonięta głowa w trakcie długiej wędrówki jest narażona na przegrzanie, które może skończyć się udarem słonecznym. Należy wyposażyć się w czapkę z daszkiem lub kapelusz, najlepiej w jasnych kolorach, takich jak biel, kremowy lub ecru. Wówczas można wędrować przez wiele godzin i głowa pozostanie przyjemnie chłodna.

Warto również zadbać o bieliznę, która ma duży wpływ na komfort. Szczególnie polecane są modele wykonane z naturalnych włókien, które charakteryzują się dobrą cyrkulacją powietrza. Bielizna wykonana z tkanin syntetycznych lub mieszanki, w których przeważa poliester lub poliamid zatrzymuje całą wilgoć wewnątrz, co sprzyja nadmiernemu poceniu się.

Odzież w góry - dodatkowe informacje

Zaczynając przygodę z trekkingiem w górach, warto wybierać szlaki dla początkujących, aby wraz ze zdobywanym doświadczeniem eksplorować bardziej wymagające trasy. W przypadku odzieży górskiej nie należy kierować się najniższą ceną, ponieważ może okazać się, że wyczekiwana wycieczka nie spełni naszych oczekiwań. W przypadku nieco droższych ubrań, zazwyczaj w parze idzie lepsza jakość, która bezpośrednio przekłada się na dłuższe użytkowanie.

Dodano: 2019-05-24 10:20:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz