Jak zacząć biegać i nie zrobić sobie krzywdy?

Okres ambitnych postanowień, zmiany swojego życia i nawyków zazwyczaj wypada wtedy, gdy przychodzi Nowy Rok. Często w naszych planach uwzględniamy zdrowa dietę i regularną aktywność fizyczną. Zadbanie o siebie jest dla nas priorytetem. Niestety często bywa tak, że jeszcze nawet nie zaczniemy realizacji planu, a już tracimy motywację i chęć do działania. Nasz cel z dnia na dzień jest coraz bardziej odległy, aż w końcu całkowicie wypieramy z naszej głowy, że taki postanowienia w ogóle się w niej pojawiły. Natomiast kiedy zaczyna robić się coraz cieplej a za naszymi oknami zaczynamy widywać pełne słońce, powraca do nas siła i chęć do zmiany. Dobrze jest wykorzystać pojawiające się uczucia i powrócić do ambitnych planów. Jest to świetny czas, by zacząć uprawiać aktywność fizyczną. Jedną z najczęściej wybieranych form jest bieganie. Jednak, choć mogłoby wydawać się, że jest to czynność banalnie prosta, okazuje się, że jeśli nie podejdziemy do tego z rozwagą, możemy nabawić się kontuzji i problemów ze zdrowiem.

Dlaczego bieganie?

Istnieje cały szereg form aktywności fizycznej. Siłownia, taniec, kickboxing, gry zespołowe i można by je tak wymieniać bez końca. Jednak bardzo często pada właśnie na bieganie. Z jakiego powodu? Źródeł takiego stanu rzeczy jest naprawdę sporo, poczynając od tego, że możemy biegać niezależnie od warunków pogodowych, a także nie wydając na to tak naprawdę ani złotówki. Nie jest nam potrzebny żaden specjalistyczny sprzęt, a jedynie wygodne obuwie i strój, który umożliwi swobodne poruszanie się. Biegać możemy po mieście, parku, lesie czy na pobliskiej bieżni. Niezależnie od tego w jakim wieku jesteśmy i jaką kondycję posiadamy jest to sport uniwersalny. Świetnie wpływa na naszą wydolność i zmniejsza ryzyko wielu chorób. Co więcej, rewelacyjnie oddziałuje na nasze samopoczucie i stanowi odskocznię od spraw życia codziennego. To również dobra okazja na nawiązanie nowych znajomości, ponieważ na drodze spotkamy mnóstwo biegaczy, a także możemy zapisać się do lokalnej grupy, która wspólnie przemierza kolejne kilometry. 

Obóz biegowy

Na pierwszy rzut oka bieganie wydaje się naprawdę prostą czynnością, do której nie trzeba jakoś specjalnie się przygotowywać. Wydawałoby się, że niepotrzebne są nam szczegółowe informacje, a jedyne co musimy zrobić to założyć buty i biec przed siebie. Jeśli spieszymy się na autobus takie podejście może i będzie właściwe, natomiast jeżeli chcemy rzeczywiście wykonywać regularne treningi jest to błędne podejście. Nieodpowiednia technika może szybko doprowadzić do kontuzji, które automatycznie uziemią nas w domu, a z naszych ambitnych planów nici. Z tego powodu, swoją przygodę warto zacząć wyjeżdżając na obóz biegowy. Będziesz tam ćwiczył pod okiem wykwalifikowanych trenerów, którzy na bieżąco będą poprawiać wykonywane przez Ciebie błędy. Zdobędziesz wiedzę teoretyczną i praktyczną jak biegać bezpiecznie. Co więcej, możesz na niego pojechać niezależnie od tego jaka jest Twoja kondycja, ponieważ intensywność będzie dopasowana do Twoich możliwości.

Czego możesz się na nim spodziewać?

Plan całego obozu jest wcześniej ustalony i w zależności od miejsca, do którego się wybierasz może się nieco różnić. Dobrze jest wziąć pod uwagę lokalizację, nie tylko ze względu na sam czas dojazdu, ale również ukształtowanie terenu. Na samym początku postaw raczej na płaskie powierzchnie, więc nie decyduj się na obóz biegowy w górach. Świetnym rozwiązaniem będą Mazury czy morze. Oprócz tego, że będziesz mógł rozwijać swoje umiejętności, to towarzyszyć Ci będą nieziemskie widoki. Biegając w takich okolicznościach zapomnisz o zmęczeniu, a Twoja motywacja będzie utrzymana na wysokim poziomie. Co więcej, będziesz działać w grupie, która tym bardziej będzie zachęcać do działania i przesunięcia własnych granic. Na takim wyjeździe spotkasz również dietetyka, który ułoży Ci posiłki, ponieważ nawyki żywieniowe odgrywają tutaj również bardzo ważną rolę. 

Artykuł powstał przy współpracy z Fox Bootcamp – Wczasy Odchudzające na Mazurach - https://www.foxbootcamp.pl/wczasy-odchudzajace/

Dodano: 2022-03-18 15:24:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz