Jak zaprojektować SPA?

Projektowanie jakiejkolwiek przestrzeni użytku publicznego jest z pewnością zadaniem odpowiedzialnym. Idealne SPA posiada dobry projekt, bo idealne SPA wychodzi naprzeciw potrzebom swoich gości, ułatwia spędzenie dobrze czasu, zrelaksowanie się. Projekt to niezwykle ważny krok również z perspektywy samego właściciela, który nie musi martwić się niespodziewanymi problemami i związanymi z tym kosztami. Co jest zatem najważniejsze w projektowaniu przestrzeni SPA?

Menu

Wielu ulega złudzeniu, że menu SPA to tylko lista zabiegów z podaną ceną. Nic bardziej mylnego! Skonstruowanie menu pozwala na jasne określenie kierunku oferty, a zatem, mówi o potrzebach i wymaganiach, które muszą zostać spełnione w samym projekcie, by przestrzeń była funkcjonalna.

Często zdarza się tak, że koncepcja SPA powstaje już po postawieniu budynku. Niestety, jest to niekorzystne podejście do problemu. Gdy nie wiemy jeszcze, jak dostosowane powinny być nasze pomieszczenia, bo nie znamy własnej oferty, nie możemy dopasować projektu do naszych specyficznych potrzeb. Może to skutkować później problemami w budowie czy pomieszczeniu i rozmieszczeniu sprzętu i urządzeń. Koszta się zwiększają, a terminy opóźniają.

Najpierw koncepcja, potem projekt

Tak jak ze wszystkim innym i w tym wypadku warto na samym początku obrać jasny kierunek. Co chcemy zaoferować naszym klientom? Czym przyciągnąć? W czym mamy zamiar się specjalizować? Jaka jest nasza filozofia? Zadajmy sobie te pytania, bo to pomoże nam w sprecyzowaniu menu SPA i tym samym, ułatwi nakreślenie dobrego projektu.

Jeśli szukamy oryginalnego pomysłu na naszą filozofię, zastanówmy się, co jest nam bliskie? Czy może ekologiczny tryb życia? Czy spokój i harmonia? A może stawiamy na ofertę fitness i wellness? Dzięki temu łatwiej będzie nam zorientować się, jakim tropem podążamy i co tak naprawdę musimy uwzględnić w projekcie.

FF&E

Po ustaleniu koncepcji, można przysiadać do tworzenia projektu. W nim to należy uwzględnić FF&E czyli furniture, fixtures i equipment, które będą znajdywały się w naszym SPA. Dekor przestrzeni powinien być w ścisłej korelacji z meblami oraz sprzętem. To właśnie tworzy spójny projekt i zwiększa znacznie funkcjonalność całego obiektu – a co za tym idzie, także wygodę gości.

Zaufaj ekspertom

Nawet jeśli masz bardzo jasno określoną wizję całego obiektu i wiesz, czego potrzebujesz, zawsze warto skonsultować się z ekspertami. Pomogą ci oni uniknąć wpadek i błędów, które mogłyby pochłonąć spore nakłady finansowe, a także nadadzą oni przestrzeni tego unikatowego charakteru, gdyż bazując na swoim doświadczeniu, będą w stanie określić, czego twoja przestrzeń potrzebuje najbardziej i co będzie ją komplementowało.

Pamiętaj, że projektowanie SPA rządzi się innymi prawami niż, na przykład, projektowanie własnego domu. Przestrzeń ta musi spełniać pewne jasno określone warunki sanitarne, funkcjonalne oraz inne, dlatego pomoc ekspertów może okazać się nieoceniona.

Źródło: Studio Loko

Dodano: 2019-12-20 11:31:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz