Jedziemy na kolonie!

Miniporadnik młodego podróżnika

Co to są kolonie?

Pod tą nazwą kryje się zorganizowany wypoczynek dzieci. W Polsce takie wyjazdy muszą być zgłoszone do Kuratorium Oświaty i być organizowane tylko przez uprawnione podmioty. Nie każdy może być organizatorem kolonii czy innego wyjazdu dla dzieci.

Ile trwa przeciętna kolonia?

Obecnie większość kolonii trwa około dziesięciu do dwunastu dni. Wypoczynek zwykle zaczyna się od obiadu a kończy śniadaniem. Na niemal wszystkich koloniach uczestnicy mają zapewniony dojazd i powrót do swojego miasta.

Ile dzieci jest na takim wyjeździe?

Kolonia może mieć każdą liczbę uczestników, nie jest to ograniczone prawem. Natomiast grupa wychowawcza jest ściśle ograniczona przepisami i może mieć do 15 osób w grupach młodszych i do 20 osób w grupach starszych. Oznacza to liczbę dzieci przypadającą na jednego wychowawcę. Najczęściej cała kolonia (https://www.kogis.pl/regiony/w-gorach/) liczy od trzydziestu do siedemdziesięciu dzieci. Grupy kolonijne w praktyce liczą od kilku do kilkunastu dzieci.

Czym jedziemy?

Na kolonię dzieci jadą autokarem lub pociągiem. Jeden i drugi transport jest dobry i ma zalety, każdy z tych dwóch transportów ma swoich zwolenników. Oczywiście w każdym rodzaju transportu dzieci są pod opieką konwojentów, czyli opiekunów z odpowiednimi kwalifikacjami. Często te osoby są potem kadrą obozu, ale niekoniecznie.

Co zabrać na kolonie?

Na wyjazd zabieramy oczywiście komplet wygodnych ubrań na każdą pogodę, dwie pary butów, kurtkę od deszczu i wiatru, strój kąpielowy, ręcznik, kosmetyki i przybory toaletowe, kieszonkowe na drobne wydatki i pamiątki, legitymację szkolną i wypełniona kartę kolonijną, okulary przeciwsłoneczne, czapkę z daszkiem, krem od słońca. Młodsze dzieci mogą zabrać ulubionego pluszaka. Można zabrać telefon, latarkę, książkę, bidon, mały plecaczek na wycieczki, strój na dyskotekę, dodatkowy ręcznik na plażę czy basen, klapki pod prysznic.

Czego nie zabierać?

Na kolonie nie zabieramy laptopów, konsoli do gier, tabletów czy innych sprzętów elektronicznych - zarówno z powodu braku czasu na ich używanie, ale też z uwagi na to, by nie musieć takich rzeczy pilnować. Zwykle takie przedmioty trafiają do kierownika w depozyt, gdyż i tak nie ma czasu na używanie tych rzeczy.

Obozy tematyczne i profilowane

Na kolonię survivalową często należy zabrać własny śpiwór, latarkę, ciepły dres, a czasem karimatę i buty za kostkę. Na obozy żeglarskie zawsze zabieramy miękkie, nieślizgające się tenisówki, czapkę na chłodne dni, podręcznik żeglarski. Na obóz gitarowy zabieramy gitarę z zapasem strun, na fotograficzny - własny aparat cyfrowy z zapasem baterii. Na obóz konny należy mieć spodnie i buty jeździeckie oraz toczek.

Kontakt z rodzicami

Zwykle na każdej kolonii jest nieograniczony kontakt z rodzicami, czyli każde dziecko może mieć własny telefon, a także może zadzwonić do rodziny z telefonu opiekuna. Tak samo rodzic może w każdej chwili zadzwonić do kierownika kolonii i poprosić o rozmowę z dzieckiem. O ile nie trwają właśnie zajęcia i dzieci nie są na wycieczce - taki kontakt jest zwykle możliwy w każdej chwili. Dla porządku ustalane są czasem godziny do kontaktów - czasem jest to odpoczynek po obiedzie, czasem pora wieczorna lub po śniadaniu.

Z kim zamieszkam?

To pytanie spędza sen z powiek każdemu koloniście, gdy już kolonie się zbliżają. Czy koledzy w pokoju będą mili i fajni? Podpowiadamy, że na pewno tak, gdyż dzieci do konkretnych pokojów dobierane są pod wieloma kryteriami. Kierownik przy kwaterowaniu dzieci bierze pod uwagę płeć dziecka, jego dokładny wiek, a czasem nawet miejsce z którego przybyło, aby umożliwić poznanie kolegów ze swojego rejonu. Oczywiście jeśli na kolonie jadą dwie koleżanki, wówczas są kwaterowane razem (ale należy to na piśmie przekazać przy zapisie). Pokoje zwykle są czterooosobowe, więc na pewno jeśli nie jeden, to inny kolega okaże się dobrym kumplem na wakacje. Zresztą trzeba tu powiedzieć, że dzieci w pokojach spędzają bardzo mało czasu.

Co będziemy robić?

Kolonie to czas wycieczek, wędrówek, gier zespołowych, zabaw grupowych. Są tu gry terenowe, wesołe zabawy sportowe, plażowanie, kąpiele w basenie, jeziorze lub morzu. Nie może oczywiście zabraknąć ognisk i dyskoteki. Dodatkowo na wielu koloniach są inne, ciekawe aktywności, zależnie od programu mogą to być bardzo różne rzeczy, a wszystko dokładnie powinno być opisane w programie wypoczynku.

 

Dodano: 2021-02-25
Komentarze (2)
Anonim 17.03.2021 23:29

Super!

Anonim 17.03.2021 23:29

https://www.google.pl/

Dodaj komentarz