Jesienne wyjście w góry - co warto ze sobą zabrać?

Jesień w górach to prawdziwa uczta dla miłośników przyrody. Jednak za tą malowniczą scenerią kryją się specyficzne wyzwania dla miłośników górskich wędrówek. Jak się do nich przygotować? Sprawdź nasze praktyczne wskazówki!

Wyruszając w góry, zawsze sprawdź prognozę pogody, dopasuj trasę do swojego doświadczenia i kondycji, a także pamiętaj o odpowiednim wyposażeniu. 

1. Warstwowe ubranie to klucz do komfortu

Górska aura jesienią jest zmienna. Dni mogą być ciepłe i słoneczne, ale nagle temperatura spada, a deszcz czy mgła czynią wędrówkę bardziej wymagającą. Warto więc postawić na ubranie "na cebulkę" - kilka cienkich warstw, które możemy łatwo ściągać lub zakładać w zależności od warunków. Koniecznie zabierz ze sobą czapkę i szalik lub buff'a na szyję. Przyda się też kurtka wiatrówka - na szczytach bywa wietrznie, a wiatr bardzo szybko wychładza organizm.

2. Nieprzemakalna kurtka i obuwie

Deszczowa pogoda jest typowa dla jesiennych miesięcy w górach. Dobry, wodoodporny płaszcz lub kurtka z membraną i solidne buty trekkingowe, które nie przemokną po pierwszym kontakcie z mokrym terenem, to podstawa. Górskie buty powinny też posiadać antypoślizgową podeszwę - szlaki w tym okresie bywają śliskie. Pamiętaj też o wodoodpornym pokrowcu na plecak.

3. Apteczka - bezpieczeństwo przede wszystkim

Jesienne warunki mogą sprzyjać drobnym urazom, a gęsta mgła czy mokra trawa zwiększają ryzyko poślizgnięcia. W apteczce nie powinno zabraknąć plastra, bandaży, środków przeciwbólowych oraz środków na ukąszenia owadów i alergie. Szeroki wybór bandaży, opasek elastycznych i plastrów można znaleźć na stronie: https://www.apo-discounter.pl. Dodatkowo warto mieć ze sobą krem z filtrem UV - nawet jesienne słońce może być szkodliwe.

4. Termos z ciepłym napojem i energiczna przekąska

Chłodne dni mogą skutecznie obniżać naszą temperaturę ciała. Ciepły napój, np. herbata czy kawa, doda energii i pomoże utrzymać ciepło. Energetyczne przekąski, jak orzechy, suszone owoce czy batony białkowe, dostarczą potrzebnych kalorii podczas intensywnego wysiłku.

5. Latarka i dodatkowe źródło światła

Dni stają się krótsze, a mgła potrafi znacznie ograniczyć widoczność. Latarka czołowa lub kieszonkowa może okazać się nieoceniona, zwłaszcza gdy wędrówka przedłuży się do późnych godzin popołudniowych.

6. Mapa i naładowany telefon z aplikacją "Ratunek".

W dobie smartfonów i GPS-a łatwo zapomnieć o tradycyjnych narzędziach nawigacyjnych. Jednak w górach zasięg może być ograniczony. Nie możesz też zapomnieć, że pośród szczytów i drzew GPS jest bardzo niedokładny. Google Maps nie pomogą zbytnio, gdy zgubisz szlak. Pomocna okazać się może tradycyjna mapa. 

"Ratunek" to darmowa aplikacja ciesząca się uznaniem ochotniczych służb ratunkowych (GOPR, TOPR),zintegrowana z oficjalnym systemem zgłaszania wypadków. W sytuacja zgubienia szlaku lub wypadku, możesz uzyskać pomoc.

Podsumowanie

Jesienne górskie wędrówki oferują niezapomniane widoki i niepowtarzalny klimat. Jednak aby w pełni cieszyć się tymi chwilami i uniknąć niespodzianek, warto dobrze się do nich przygotować. Pamiętaj o odpowiednim ubraniu, niezbędnych akcesoriach i zawsze miej przy sobie apteczkę. Bezpieczeństwo i komfort podczas wędrówki powinny być zawsze na pierwszym miejscu!

Dodano: 2023-11-03 12:00:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz