KARAOKE — Z Kraju Kwitnącej Wiśni pod Górskie Szczyty Karkonoszy

Karaoke. Jedni je uwielbiają, inni go nienawidzą. Zabawa polegająca na śpiewaniu tekstów ulubionych piosenek pochodzi z japońskich knajpek i przyjęła się na całym świecie. Doskonale również adaptuje się na polskim gruncie, trafiając wszędzie tam, gdzie znajdują się ludzie żądni rozrywki.
Z założenia zabawa jest przeznaczona dla lubiących śpiewać. Co wcale nie oznacza, że umiejętności wokalne są niezbędne. Z głośników leci wybrany podkład muzyczny, na ekranie wyświetlany jest tekst piosenki, w tle dodatkowo może być słyszalna linia melodyczna. Dla ułatwienia odnalezienia się w utworze wyświetlane na ekranie słowa zmieniają swój kolor w taki sposób, by śpiewający wiedział, którą część danego słowa ma aktualnie wyśpiewywać.
Gdy impreza się rozkręci, a spośród nieufnej z początku publiczności zaczną oddzielać się kolejni wykonawcy, każdy odważny ma swoje pięć minut. Z głośników wylewają się na publikę znane i lubiane dźwięki. W końcu w myśl fundamentalnych prawd wygłaszanych, przez inżyniera Mamonia, najbardziej podobają się nam melodie, które już raz słyszeliśmy.
Bez względu czy wybierzemy urlop w górach, nad jeziorem, czy też pojedziemy nad polskie morze wszędzie możemy trafić na tego typu imprezę. W końcu karaoke doskonale integruje. Natomiast wypijane wówczas napoje potęgują w nas poczucie bycia gwiazdą sceny.
Poziom karaoke jest różny. Zarówno pod kątem wykonawców, jak i prowadzących imprezę. Od profesjonalnie organizowanych zabaw po amatorskie śpiewanie do zabawkowego mikrofonu z kilkunastoma utworami na DVD.

Wykonawcy. Śpiewać może każdy, choć nie każdy powinien. Jednak clou zabawy polega na tym, że swoje wokalne możliwości sprawdza ten, kto chce lub ten, kto wskutek braku asertywności dał się w śpiewanie wrobić grupie znajomych, lub swojej drugiej połowie.
Choć na wykonawcę czeka wiele ułatwień mających pomóc mu odnaleźć się na scenie warto jednak znać, choć trochę, wybrany przez siebie utwór. Niby oczywistość, jednak wielu o tym zapomina, w wyniku czego występ trudno jest zaliczyć do udanych.
Pośród śpiewających jak zwykle działa „krzywa Gaussa”. Największa grupa śpiewa w sposób absolutnie przeciętny, rzadko zdarzają się też śpiewacy wyjątkowo słabi lub naprawdę dobrzy. Ci drudzy najczęściej wypatrują w karaoke po prostu kolejnej możliwości, aby zaprezentować swój talent i możliwości wokalne.
Gdy nie masz w sobie wystarczającej odwagi, a piwo lub kolorowe drinki jeszcze nie zaczęły działać, wystarczy zebrać grupę podobnych sobie i wystąpić wspólnie.

Jeżeli lubisz muzykę i nie przeszkadza ci, powiedzmy zróżnicowany poziom wykonawców. Jeżeli sam lubisz śpiewać, a do tego posiadasz dystans do swoich wokalnych umiejętności (jak i umiejętności innych) to karaoke może okazać się zabawą właśnie dla Ciebie. Choć najprawdopodobniej już o tym Wiesz. W końcu kto nie miał okazji spróbować swoich sił w zabawie z „pustą orkiestrą”?

(Karaoke - jap. pusta orkiersta)

Dodano: 2014-06-05
Komentarze (0)
Dodaj komentarz