Karkonoski Park Narodowy

Karkonoski Park Narodowy został utworzony w 1959 roku i jest jednym z 23 Parków Narodowych w Polsce. Jego obszar obejmuje swoją ochroną Karkonosze, czyli najwyższe pasmo górskie w Sudetach i liczy ponad 5000 hektarów!

Oprócz tego, do Karkonoskiego Parku Narodowego należą dwie enklawy na Pogórzu Karkonoskim. Są nimi Góra Chojnik z zamkiem w Sobieszowie oraz Wodospad Szklarki w Szklarskiej Porębie. Do parku można wejść między innymi od strony Karpacza i przespacerować się po pięknych ścieżkach prowadzących wzdłuż lasów mieszanych. Oprócz tego, warto przyjrzeć się chronionym torfowiskom czy kotłom polodowcowym. To ciekawostka na szlaku, których wiele, ponieważ w Parku Karkonoskim można spotkać ponad tysiąc gatunków rożnych roślin.

Wśród zwierząt warto wypatrywać muflona, który na początku XX wieku został przeniesiony do Parku z Korsyki. Oprócz tego spacerując wyznaczonymi szlakami można dostrzec lisy, sarny czy bobry lub natknąć się na nietoperze, których jest tam aż 16 gatunków! Ponadto nad rezerwatem często szybują różnorodne ptaki, między innymi włochatka, sóweczka, cietrzew czy płochacz, które znajdują schronienie właśnie wśród drzew objętych ochroną Parku Karkonoskiego.

Jeśli więc Ty i Twoja rodzina lubicie obcowanie z naturą, spacer po Parku Narodowym na pewno przyniesie Wam wiele przyjemności i świetnej zabawy!

Dodano: 2015-08-03
Komentarze (0)
Dodaj komentarz