Karkonosze – szlaki turystyczne dla każdego

Z roku na rok coraz więcej turystów wybiera właśnie Karkonosze, gdzie panuje istnie alpejski klimat. Planujesz wycieczkę w Karkonosze? Szlaki turystyczne, które przedstawimy w tym artykule, pozwolą zdobyć Śnieżkę zarówno początkującym, jak i wprawionym miłośnikom gór.

Karkonosze – szlaki turystyczne dla rodzin z dziećmi

Karkonosze to świetny pomysł na wyprawę w góry z dziećmi. To urokliwe pasmo Sudetów o długości około 70 km pozwala nacieszyć się bliskością natury i pooddychać świeżym powietrzem. Najwyższy szczyt Karkonoszy i całych Sudetów to Śnieżka. Góra pokryta jest rumowiskiem skalnym. Jej wysokość to 1602 m. Na turystów, którzy zdobędą ten wyjątkowy szczyt, czeka Obserwatorium Astronomiczne, bar i Kaplica św. Wawrzyńca z XVIII wieku. Jak się tam dostać z najmłodszymi? Bez problemu wjedziesz z małymi dziećmi na Śnieżkę, korzystając z 4-osobowego wyciągu na Kopę (1377 m n.p.m.). Następnie czeka Cię krótki spacer czarnym szlakiem do Domu Śląskiego, skąd możesz wybrać krótsze, ale kamieniste podejście (czerwonym szlakiem) lub nieco dłuższą trasę biegnącą Drogą Jubileuszową (niebieskim szlakiem). 

Jeśli najmłodsi członkowie rodziny są za mali na górskie spacery, istnieje możliwość wjazdu na Śnieżkę czeską kolejką gondolową. Wystarczy pojechać do miejscowości Pec pod Sněžkou, która jest oddalona od Karpacza około 40 km. Za przejazd kolejką gondolową możesz zapłacić czeskimi koronami lub kartą debetową. Jest czynna od 8:00 do 19:00 lub 18:00 (od października do kwietnia). Po przeliczeniu na złotówki, bilet dla dzieci kosztuje około 20 zł, a dla dorosłych 40 zł (sam wjazd). Warto dodać, że maluchy do lat 4 mogą skorzystać z kolejki za darmo.

Karkonosze – szlaki turystyczne dla prawdziwych fanów trekkingu

Chcąc wejść na Śnieżkę ze starszymi dziećmi lub samodzielnie, możesz wybrać trasę z czerwonym szlakiem, która rozpoczyna się przy parkingu hotelu Orlinek i prowadzi przez Dolinę Łomniczki. To jedna z najczęściej wybieranych przez turystów tras w Karkonoszach. Odcinek od hotelu do schroniska nad Łomniczką jest bardzo łagodny. Następnie trasa wiedzie węższą drogą, gdzie należy zachować ostrożność. Przez wzgląd na zagrożenie lawinowe, zimą trasa wiodąca od schroniska do Domu Śląskiego jest zamknięta dla turystów. Czas wejścia wynosi około 3 godzin, natomiast długość tej trasy to około 6,7 km.

Alternatywna propozycja to zdobycie Śnieżki szlakiem zielonym i żółtym. By skorzystać z tych dość łagodnych tras, obfitujących w piękne widoki, musisz udać się do czeskiego Pec pod Sněžkou. Czas wejścia na szczyt wynosi około 3,5 godziny, natomiast długość drogi do pokonania to około 6,2 km.

Jeśli masz dobrą kondycję i chcesz dotrzeć na Śnieżkę o własnych siłach, możesz wybrać trasę najtrudniejszą i iść czarnym szlakiem. Przygotuj się na około 2,5 godziny wysiłku (5,9 km jedną stronę). Najkrótsza droga prowadzi od dolnej bazy wyciągu na Małą Kopę przez Biały Jar. 

Pamiętaj, że pogoda w górach bywa zmienna, zadbaj więc o odpowiednie obuwie trekkingowe i ubrania turystyczne dla siebie oraz pozostałych członków rodziny.

Chcesz wybrać się w najbliższym czasie z rodziną w Karkonosze i zdobyć Śnieżkę? Sprawdź koniecznie oferty noclegów na https://travelist.pl/. Zarezerwuj już dziś kilkudniowy pobyt w urokliwym Karpaczu i ciesz się pięknem polskich gór.

Dodano: 2021-12-21 16:07:00

Komentarze (1)
Anonim
14.01.2022 12:32

Uwielbiam Śnieżkę zimą, polecam szlak od Wangu - długi, ale łatwy i przyjemny

Dodaj komentarz