Karpacz na lato - najlepsze atrakcje i nie tylko

Renoma turystyczna Karpacza jest duża, choć wydaje się nie do końca odpowiadać ogromnemu potencjałowi turystycznemu miejscowości. Położony w sercu Karkonoszy kurort kojarzy się przede wszystkim jako ośrodek sportów zimowych - i miejsce, w którym zbudowano jeden z największych hoteli z aquaparkiem w Polsce (Gołębiewski). Tymczasem na sezon letni i wakacje w Karpaczu czeka jeszcze więcej atrakcyjnych możliwości.

Zarówno na przyjemne i pożyteczne spędzenie wolnego czasu, jak też przenocowanie w bardzo komfortowych warunkach. Jak się mają sprawy z noclegami? Więcej niż dobrze: lokalne władze mają w swoich rejestrach ok. pół tysiąca obiektów z najróżniejszych kategorii. Dla zwolenników jak najniższych cen bodaj najlepszą opcją będą osiedla domków letniskowych i wynajmowane w prywatnych kwaterach pokoje. Znajdujący się na przeciwnym biegunie miłośnicy luksusów i wygody mają do wyboru szereg wielogwiazdkowych hoteli.

Z kolei pensjonaty, takie jak choćby prezentowany na poniższych zdjęciach Leśny Dwór - niejako z definicji łączą komfortowe warunki pobytu z całkiem rozsądnymi, niezbyt wygórowanymi cenami. Dostęp do strefy SPA & Wellness, rozmaite udogodnienia dla dzieci, parę rabatów na wejściówki do niektórych miejsc w okolicy, pokój wspólny (tudzież klub) z paroma atrakcjami w zanadrzu, przestronny i zielony ogród…

Jeśli zaś chodzi o to, co warto w Karpaczu zobaczyć, to zdecydowanie największym magnesem przyciągającym turystów niewątpliwie jest Śnieżka: najwyższy szczyt w całych nadgranicznych Karkonoszach (i przy okazji Czechach). Na piękną górę wiedzie kilka szlaków o zróżnicowanym poziomie trudności, więc wejść na wierzchołek może właściwie każdy, kto tylko ma na to ochotę.

Bodaj najciekawszą trasą na Śnieżkę jest niebieski szlak z centrum. Z przynajmniej dwóch powodów. Pierwszy: zdumiewająca Świątynia Wang, czyli przeniesiony prosto z Norwegii drewniany kościół z przełomu XII i XIII wieku, w którym nie ma ani jednego gwoździa. Drugi: kultowe schronisko górskie “Samotnia” nad Małym Stawem - czarujące krajobrazy i niepowtarzalna atmosfera, które zapewniają placówce czołowe miejsca we wszelkich rankingach układanych przez miłośników chodzenia po górach.

Jeśli chodzi o inne sporty i rozrywkę, to w Karpaczu czekają m.in. pełne atrakcji baseny (również takich pod chmurką), parę parków linowych, kortów tenisowych, kilka ośrodków jazdy konnej czy kompleks “Kolorowa” wyposażony w tor saneczkowy. Unikalnym doświadczeniem będzie drezynowanie - dostępne dzięki miejscowym miłośnikom kolei, którzy nie ustają w wysiłkach o przywrócenie zamkniętej ładnych parę lat temu linii kolejowej.

Bardzo duży wybór mają też rodziny z dziećmi. Od dwóch do pewnego stopnia interaktywnych quasi-muzeów z klockami LEGO w roli głównej, przez Muzeum Konsol Gier Video czy słynne Muzeum Zabawek w dawnym dworcu kolejowym, aż po Western City i Park Bajek. Dziki Zachód w samym środku Karpacza? Czemu nie! Z kolei ostatnie z wymienionych miejsc pozwala maluchom cieszyć się magią klasycznych baśni i wyszaleć się tak, jak na żadnym innym placu zabaw. Nieco starszym gorąco polecamy Karkonoskie Tajemnice, gdzie w multimedialnej i niezwykle sugestywnej formie prezentowane są lokalne legendy. Te związane z potężnym Rzepiórem, Duchem Gór (podobieństwa to tolkienowskich czarodziejów ze Śródziemia wcale nie są przypadkowe). Karpacki Trójkąt Bermudzki, gdzie zgaszone samochody same jadą pod górę, to już zupełnie inna magia.

To tylko część najciekawszych atrakcji Karpacza latem - i jak widać na urlopie będzie tutaj co robić.

Dodano: 2017-06-19
Komentarze (2)
MaThek 27.09.2017 13:39

Jak byłem w Karpaczu stricte turystycznie, to najlepsze wrażenie wywarły na mnie Śnieżka, Śnieżka i na ostatnim stopniu podium Śnieżka. Całą resztą chyba nie warto zawracać sobie głowy. Ewentualnie Wang wygląda ciekawie, ale ja akurat trafiłem na zamknięcie :/

Mateusz Warzycha 27.09.2017 14:06

Veto! Kolekcja w Muzeum Zabawek też jest niczego sobie, a już możliwość pobawienia się klockami LEGO to piękna, nostalgiczna podróż do beztroskiego dzieciństwa - bez płacenia niebotycznych sum za zestawy klocków dla siebie. Poza tym Muzeum Sportu w Karpaczu ma sporo ciekawych rzeczy do pokazania.

Dodaj komentarz