Karpacz na talerzu, czyli dania z regionu cz. 2

Specjalność regionalnej restauracji – Chaty Karkonoskiej – to pieczony udziec wieprzowy, przygotowany, oczywiście, na sposób karkonoski.

Nie jest to jednak danie, które można polecić do samodzielnego zrobienia w domu. Oczywiście możemy podjąć się tego trudu, ale trzeba mieć na uwadze, że samo peklowanie mięsa trwa 2 tygodnie… Nie wspominając już o dość długim czasie pieczenia (jakieś 8 godzin łącznie). Jednak do odważnych świat należy, dlatego niżej lista niezbędnych składników:

Udziec wieprzowy

Świeże zioła: majeranek, tymianek, bazylia, liście owoców

Przyprawy: sól peklowa, ziele angielskie, pieprz, liście laurowe, czosnek

Sposób przygotowania:

Udziec należy pozbawić kości, ale bez naruszenia mięsa. Następnie macerujemy przygotowany w ten sposób udziec nacieramy przyprawami, a później macerujemy, czyli zalewamy całość wodą i dodajemy świeże zioła. Mięso musi przez cały czas znajdować się pod zalewą. Później wystarczy już tylko odczekać… 2 tygodnie, aż udziec się zapekluje jak należy. Gdy wreszcie się to stanie, trzeba piec mięso przez mniej więcej 6 godzin w temperaturze ok. 120 stopni Celsjusza oraz kolejne 2 w temperaturze 180 stopni (do uzyskania pożądanego złocistego koloru).

Jak widać, roboty co nie miara. Może więc lepiej po prostu udać się do Chaty Karkonoskiej? Tak czy inaczej: smacznego!

Dodano: 2014-01-22
Komentarze (0)
Dodaj komentarz