Kilkudniowy trekking w górach. Lista niezbędników

Wyprawa z plecakiem w góry to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu na świeżym powietrzu, a do tego w aktywny sposób. Należy jednak pamiętać, że górski trekking połączony z noclegiem pod chmurką to nie to samo co letni biwak nad jeziorem. 

Choć tu i tu musimy zabrać ze sobą namiot, materac i śpiwór, to jednak podczas górskich wędrówek będziemy musieli nosić to wszystko na własnych plecach! Niezależnie od tego, czy planujemy trekking po polskich Tatrach czy po zagranicznych Alpach, musimy pamiętać o kilku niezbędnikach, bez których trudno będzie przetrwać kapryśne warunki. 

Co należy zapakować na kilkudniowy trekking po górach?

1. Dobry plecak turystyczny

Plecak turystyczny, który będzie zarówno pojemny, jak i wygodny, to zdecydowanie podstawa. Bez tego ani rusz! Powinien być również wodoodporny, wykonany z wytrzymałych materiałów, wyposażony w boczne kieszenie i taśmy zewnętrzne. Nowoczesne plecaki turystyczne można dopasować do wzrostu i sylwetki danej osoby, dzięki czemu są bardzo wygodne w noszeniu. Pojemność takiego plecaka musi być dostosowana do ilości ekwipunku, który planujemy ze sobą zabrać.


2. Lekki namiot wyprawowy

Namiot przeznaczony do rozkładania w górach nie może być przypadkowy! Powinien być dostosowany do trudnych warunków, z którymi możemy spotkać się szczególnie w tych wyższych partiach – do niskich temperatur, silnych wiatrów, ulew, a nawet śnieżyc. Solidnie wykonany i wysoce wodoodporny wytrzyma wszystko, a przy tym zapewni wysoki komfort cieplny wewnątrz. Pamiętajmy, że musi pomieścić podróżników, ale również ich plecaki z całym pozostałym ekwipunkiem. Nie warto zatem wybierać jak najmniejszych modeli. Współczesne namioty wyprawowe są dość przestronne, a po złożeniu ultralekkie i małe gabarytowo. Te przeznaczone dla 1-2 osób ważą 1-2 kg, a te 3-osobowe od 2 do 3 kg. Po złożeniu i przymocowaniu do plecaka nie powinno być zatem problemów z ich przenoszeniem.


3. Śpiwór puchowy

Na letnim kempingu z pewnością wystarczy nam zwykły, lekki śpiwór typu koperta z syntetycznym wypełnieniem. Ale na nocleg w wyższych partiach gór, gdzie temperatura w nocy może znacznie się obniżyć, lepiej wybrać cieplejsze modele. Idealnym rozwiązaniem będzie śpiwór puchowy typu mumia, zwężający się ku dołowi, lepiej otulający ciało, nie zapewniający takiej swobody ruchów jak klasyczne koperty, ale tym samym chroniący przed utratą ciepła. Jeśli zamierzamy nocować w namiocie z drugą połówką, możemy również wybrać śpiwory 2-osobowe – kontakt z drugim ciałem zapewni nam jeszcze więcej ciepła.


4. Mata samopompująca

Choć klasycznym atrybutem każdego wędrowca jest klasyczna, srebrna karimata, to warto zwrócić uwagę na nowocześniejsze rozwiązania, zapewniające większy komfort noclegu w namiocie. Nie trzeba od razu decydować się na duże materace dmuchane za pomocą pompki, które po złożeniu będą utrudniać wędrówkę swoim ciężarem. Dostępne są nowoczesne maty samopompujące – równie lekkie i wygodne w przenoszeniu jak karimaty, ale o wiele od nich wygodniejsze! Również możemy zwinąć je w rulon i przymocować do plecaka turystycznego. Co więcej, jak sama nazwa wskazuje, same napełniają się powietrzem. Nie ma zatem potrzeby noszenia ze sobą pompki.


5. Wygodne buty i skarpetki trekkingowe

Wytrzymałe, a przy tym wygodne buty to nieodzowny element każdej długiej wędrówki. Ich odpowiednie dobrane jest niezwykle istotne i pomaga uniknąć skurczów, otarć i odcisków na stopach. Dobre buty trekkingowe powinny posiadać lekką, elastyczną, a zarazem solidną podeszwę. Powinny dopasowywać się do kształtu naszej stopy, pozwalając na komfortowy trekking. Nie można zapomnieć także o skarpetkach trekkingowych, które również chronią przed otarciami i odciskami. Warto zabrać ze sobą zapas takich skarpet, by w razie przemoczenia, mieć możliwość ich zmiany.


6. Kije trekkingowe

Kije trekkingowe przydadzą się w szczególności na trudniejszych odcinkach, takich jak strome, kamieniste zbocza. Pomogą utrzymać równowagę. Takie kije odciążają kolana i stawy, sprawiając, że długotrwała wędrówka jest o wiele mniej męcząca. Najlepiej zaopatrzyć się w modele składane, by można było je schować do plecaka, gdy nie ma konieczności ich używania.


7. Kurtka przeciwdeszczowa i bielizna termoaktywna

Pogoda w górach jest naprawdę zmienna i zależna od wysokości, na jakiej się znajdujemy. By być przygotowanym na każdą ewentualność, należy zabrać ze sobą kurtkę przeciwdeszczową – wodoodporną, wytrzymałą, oddychającą i pozwalającą na swobodę ruchów. Do plecaka zawsze można wrzucić także lżejszą pelerynę przeciwdeszczową. Warto zaopatrzyć się również w bieliznę termoaktywną, która sprawdzi się zarówno podczas mrozów, jak i upałów. Nawet podczas większego wysiłku nie będziemy mieć nieprzyjemnego uczucia spocenia, ponieważ bielizna świetnie poradzi sobie z odprowadzaniem wilgoci, zapobiegając wyziębieniu i przegrzaniu.


8. Palnik i naczynia turystyczne

Nocleg pod namiotem w górach to również konieczność samodzielnego przygotowywania posiłków na łonie natury. Ma to swój niezaprzeczalny urok. Ciepły posiłek czy ciepły napój pomoże też zebrać siły do dalszej wędrówki. Niezbędny nam będzie zatem palnik turystyczny wraz z kartuszem gazowym, a także menażki, sztućce i termos. Do plecaka warto wrzucić również odpowiedni prowiant w postaci liofilizowanej – kurczaka z ryżem, gulasz z kaszą, risotto czy potrawkę warzywną.


9. Inne przydatne akcesoria trekkingowe

Co jeszcze warto zabrać ze sobą na kilkudniowy trekking w górach? Latarkę, a najlepiej latarkę czołową, lekką, z rożnymi trybami świecenia i wygodnym mocowaniem. Sprawdzi się w sytuacji, gdy zacznie się ściemniać lub widoczność będzie znacznie ograniczona przez warunki atmosferyczne. Do naładowania urządzeń elektronicznych niezbędny będzie powerbank. Należy zabrać ze sobą także apteczkę z odpowiednim wyposażeniem, koc termiczny i gwizdek ratunkowy.


Artykuł opracowany we współpracy ze specjalistami ze sklepu turystycznego www.campingshop.pl Dodano: 2020-01-13
Komentarze (0)
Dodaj komentarz